Seçici lazer ergitme yöntemiyle ti6al4v alaşımının üretimi ve bilyalı dövme uygulanarak özelliklerinin geliştirilmesi
Manufacturing of ti6al4v alloy by selective laser melting and improvement of its properties by shot peening
  1. Tez No: 882606
  2. Yazar: CANSU APAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE İRİZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez çalışması kapsamında ilk bölümde Ti6Al4V alaşımının SLM üretim parametreleri optimize edilmiştir. Katman kalınlığı, tarama hızı ve lazer gücü SLM yönteminde numune doluluk oranına etkisi en fazla olan parametrelerdir. Çalışmada katman kalınlığı, tarama hızı ve lazer gücü paremetreleri ve onların seviyelerine göre L9 ortogonal deneysel tasarım düzeni oluşturulmuştur. Taguchi yöntemine dayalı gri ilişkisel analiz yöntemi kullanılarak optimizasyon yapılmış ve matematiksel modelleri regresyon analizi yardımıyla elde edilmiştir. İkinci bölüm olarak hem optimizasyon hem de deneysel sonuçlar karşılaştırıldığında yoğunluk değeri en yüksek ve en düşük yüzey pürüzlülüğüne sahip numune parametre seti seçilip bilyalı dövme işlemi için SLM numunelerinin üretimi gerçekleştirilmiştir. Üçüncü bölümde ise numunelere geleneksel, şiddetli ve aşırı bilyalı dövme işlemleri uygulanmıştır. Bilyalı dövme işleminin SLM ile üretilmiş Ti6Al4V alaşımının metalürjik ve yorulma özelliklerini geliştirdiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, the SLM production parameters of Ti6Al4V alloy were optimized. Hatch spacing, scanning speed and laser power are the parameters that have the highest effect on density of the samples in the SLM method. In the study, L9 orthogonal experimental design was established according to the hatch spacing, scanning speed and laser power parameters and their levels. The grey relational analysis method based on the Taguchi method was used for optimization and mathematical models were obtained with the help of regression analysis. In the second part, when both the optimisation and experimental results were compared, the sample parameter set with the highest density value and the lowest surface roughness was selected and SLM samples were produced for the shot peening process. In the third part, conventional, severe and over shot peening processes was applied to the SLM samples. It was demonstrated that the shot peening process improves the metallurgical and fatigue properties of Ti6Al4V alloy produced by SLM.