Kanatçıklı bant tipi türbülatörlerin ısı transferi ve sürtünme faktörü üzerindeki etkisinin nümerik analizi
Numerical analysis of the effect of winglet band type turbulators on heat transfer and friction factor
- Tez No: 796789
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK GÖKHAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tez çalışmasında, çift taraflı yarım daire kanatçıklı bant tipi türbülatörlerin boru içindeki ısı transferi ve sürtünme faktörüne etkisi Ansys-Fluent kod programı kullanılarak sayısal olarak incelenmiştir. Model-A ve Model-B olmak üzere iki farklı tasarım olarak hazırlanan türbülatörlerin her birinde üç farklı kanatçık açısı ve iki farklı kanatçık adım mesafesi kullanılmıştır. Analizlerde türbülans modeli olarak Gerçekleştirilebilir (Realizable) k-ε türbülans modeli tanımlanmıştır. Akışkan olarak su, boru ve türbülatör malzemesi olarak alüminyum seçilmiştir. Analizler, 8000-30000 Reynolds sayıları arasında ve üç boyutlu olarak gerçekleştirilmiştir. Analizlerden elde edilen sonuçlara göre çift taraflı kanatçıklı bant tipi türbülatörlerin kanat açısı ve kanat adım mesafesindeki değişimlerin ısı transferi ve sürtünme faktörü üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, the effect of double-sided semicurcular winglet band type turbulators on the heat transfer and friction factor in the pipe was numerically investigated by using the Ansys-Fluent code program. Three different winglet angles and two different winglet pitch distances were used in each of the turbulators prepared as two different designs, Model-A and Model-B. In the analysis, the Realizable k-ε turbulence model was defined as the turbulence model. Water was chosen as the fluid, aluminum as the pipe and turbulator material. Analyzes were performed between 8000-30000 Reynolds numbers and in three dimensions. According to the results obtained from the analysis, it was determined that the changes in the winglet angle and winglet pitch distance of the double-sided winglet band type turbulators were effective on the heat transfer and friction factor.