Investigation of genetic association between schizophrenia and a two-SNP haplotype on NRG1 gene
NRG1 genindeki iki SNP'li bir haplotip ile şizofreni hastalığının genetik ilintisinin incelenmesi
- Tez No: 796788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MERT SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Nöroloji, Psikiyatri, Genetics, Neurology, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Şizofreni ile bağlantılı olduğu bildirilen, birçok SNP (tek nükleotid polimorfizmi) lokusunda bir dizi duyarlılık aleline sahip olan en eski gen NRG1'dir. Bu çalışmada şizofreninin NRG1 geninde yer alan iki SNP -rs4560751 ve rs3802160- ile genetik ilişkisi araştırılmıştır. Çalışma vaka kontrol formatında planlanmıştır. Olgu grubunu Malatya-Türkiye'de yaşayan 96 şizofreni hastası, kontrol grubunu ise 100 sağlıklı kontrol oluşturdu. Yukarıda belirtilen iki SNP, bu gruplarda genotiplendi. Alellerinin ve genotiplerinin dağılımları iki grup arasında karşılaştırıldı. Farklılıkların istatistiksel önemi Pearson'ın Ki-Kare yöntemi ile test edildi. İstatistiksel testler, iki NRG1 SNP'nin alellerinin veya genotiplerinin dağılımları için vaka ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark olmadığını gösterdi. Sonuç
Özet (Çeviri)
The earliest gene reported to be linked with schizophrenia is NRG1 which has a number of susceptibility alleles at many SNP (single nucleotide polymorphism) loci. In this study, the genetic association of schizophrenia with two SNPs located in the NRG1 gene -rs4560751 and rs3802160- has been investigated. The study has been planned in case-control format. The case group was consisted of 96 schizophrenia patients and the control group was 100 healthy controls living in Malatya-Turkiye. Two SNPs mentioned above have been genotyped in these groups and the distributions of their alleles and genotypes were compared between two groups. The statistical significances of differences were tested with Pearson's Chi-Squared method. The statistical tests showed there were no significant difference between the case and control groups for the distributions of the alleles or genotypes of two NRG1 SNPs. As conclusion, our study revealed that the SNPs rs4560751 and rs3802160 in the NRG1 gene were not associated to schizophrenia in our sample.