Işınla sertleşen porselen tamir kompozitleri ile porselen arası bağlantı kuvvetlerinin incelenmesi
An Investigation of bond strength between porcelain and light-cured composite resins which are used in the repair of fractured porcelain restorations
- Tez No: 79679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
-102- OZET Bu çalışmada metal destekli porselen yapıda oluşan kırılma ve kopmalarda, kompozit rezinle birlikte bonding ajan ve adeziv rezinlerle yapılan onarımlarda, makaslama bağ dayana in vitro olarak incelendi. Çalışmalar üç ana grupta gerçekleştirildi. Örnekler 24 saat ve 30 gün 37° C'lik sabit sıcaklıkta yapay tükrükte bekletildi. Hemen sonrasında 5-55 °C'lik su banyolarında 250 kez 1 dakikalık sürelerle ısıl döngü işlemine tabi tutuldu ve daha sonra da makaslama kuvveti karşısında bağ dayanç testleri yapıldı. Kırık sonucu metalin tamamen açığa çıktığı grubu temsil eden örneklerde, metal yüzeyde iki farklı pürüzlendirme yapıldı ve iki farklı bağlantı ajanı uygulandı. Birinci grupta 24 saat sonrasında en iyi bağlantı değerleri 4 - META içerikli Süper Bond C&B adeziv rezin uygulanan grupta elde edildi (30.87 MPa). 3M Scotchbond Multipurpose Dental Adeziv uygulanan diğer alt grupta bağlantı değerleri daha düşüktü (9.82 MPa). 30 gün sonunda ise değerler sırasıyla (14.32 MPa) ve (1 1.47 MPa) olarak elde edildi. Kırığın tamamen porselen içerisinde sınırlı kaldığı grubu temsil eden örneklerde, iki farklı asitle yüzeyler pürüzlendirildi. %9.5'luk Hidroflorik asit ile pürüzlendirme yapılan alt grupta 24 saat ve 30 gün sonunda bağlantı değerleri ( 16.42 MPa - 12.97 MPa ), %37'lik fosforik asitle pürüzlendirme yapılan diğer gruptaki bağlantı değerleri ise (14.81 MPa - 13.01 MPa ) olarak elde edildi. Kırığın hem porselen hem de metalde olduğu ( koheziv kırıklarda ) grubu temsil eden örneklerde (metal alt yapı üzerine örneğin yansım kaplayacak şekilde porselen uygulandı, paralelometre yardımıyla porselende 45° 'lik bizotaj yapıldı ve böylece yansı metal -yansı porselen örnekler elde edildi.), farklı pürüzlendirme ve farklı bağlantı ajanlan uygulanan gruplarda, 24 saat va 30 gün bekleme sonrası elde edilen bağlantı değerleri 12.61MPa - 10.68 MPa, 1 1.72 MPa - 9.65 MPa, 1 1.92 MPa - 8.68 MPa ve 11.97 MPa - 8.77 MPa arasında değişmektedir. Elde edilen değerler arası fark istatistiksel olarak önemli değildi.
Özet (Çeviri)
-103- SUMMARY This in vitro study investigated the shear bond strength of repair systems that includes composite resin, bonding agent and adesive resin on the fractured porcelain fused to metal restorations. Specimens divided into three main surface groups: metal, porcelain, metal-porcelain combined surface. Specimens stored in saliva at 37 °C for 24 hours and 30 days. All samples were randomly subjected to a thermocycling of 2S0 cycles between two water baths at temperatures of 5° and 55° respectively with a dwell time of one minute in each bath. The samples were then subjected to a shear load applied at the composite resin/ porcelain interface. The metal surface group was further divided into two subgroups. Two different surface treatment (sandblasting and etching) and two different bonding agents (Super Bond C&B adhesive resin treated with 4-META and 3 M Scotchbond Multipurpose Dental Adhesive) were used.In the first subgroup, the highest bond strength value was obtained by using Super Bond C&B adhesive resin after 24 hours. The SuperBond C&B adhesive resin obtained the highest bonding values with metal surface in comparison with 3M Scotchbond Multipurpose Dental Adhesive (30.87 MPa). 3M Scotchbond Multipurpose Dental Adhesive had lower bonding values with metal surface (9.82MPa). After 30 days, the bonding values were 14.32 MPa and 1 1.47 MPa, respectively. In the second group, the samples were maintained by applying porcelain to metal base unit. In this group, the surfaces were etched by two different acid gel. After 24 hours and 30 days, the samples that were etched with 9.5% hydrofluoric acid gel had bond strength values of 16.42 MPa and 12.97 MPa, respectively. After 24 hours and 30 days, the samples of the other subgroup which were etched with 37% phosphoric acid had bond strength values of 14.81 MPa and 13.01 MPa, respectively.-104- In the third group, porcelain applied on half of the metal sample surface. (Porcelain bevelled by using parallelometer. By this way, the samples were obtained which were half metal and half porcelain.) In the metal-porcelain combined surface subgroups, different etchants and different bonding agents were used. After 24 hours and 30 days, data were obtained, 12.61 MPa-10.68 MPa, 11.72 MPa-9.65 MPa, 11.92 MPa- 8.68 MPa and 11.97 MPa-8.77 MPa, respectively. The difference between data was not istatistically significant.