Serbest dolaşımlı sistemde yetiştirilen farklı yumurtacı genotiplerden elde edilen yumurtaların kalite özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of quality characteristics of eggs obtained from different layer genotypes raised in free-range system
  1. Tez No: 822177
  2. Yazar: FATMA ÖZLEM ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmanın amacı serbest dolaşımlı sistemde yetiştirilen farklı yumurtacı genotiplerden elde edilen yumurtaların kalite özelliklerinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmada 3 grup oluşturulmuş olup genotip olarak ATAK-S (A), Lohmann Brown (LB), Lohmann Sandy (LS) yumurtacı hibritleri kullanılmıştır. Yumurta analizleri hayvanların 32. ve 43. haftalarında olmak üzere iki dönemde yapılmıştır. Yumurta kalite analizleri her dönemde ve her genotipten rastgele alınan 40 adet yumurtada olmak toplam 240 adet yumurtada yapılmıştır. Yumurta kalite analizleri olarak kabuk rengi, yumurta ağırlığı, şekil indeksi, kırılma direnci, ak yüksekliği, Haugh birimi, yumurta sarı rengi ve kabuk kalınlığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare the quality characteristics of eggs obtained from different layer genotypes reared in free-range system. Three groups were formed in the study and ATAK-S (A), Lohmann Brown (LB), and Lohmann Sandy (LS) layer hybrids were used as genotypes. Egg analyses were carried out in two periods, 32nd and 43rd weeks of the animals. Egg quality analyses were performed on 240 eggs in total, including 40 eggs randomly taken from each genotype in each period. As egg quality analysis, eggshell color, egg weight, shape index, eggshell strength, albumen height, Haugh unit, egg yolk color and shell thickness were examined.