Bazı yeni kalkon türevı bileşiklerin sentezi; sıvı kristal ve optik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of some new chalcone derivatives; investigation of liquid crystal and optical properties
  1. Tez No: 796805
  2. Yazar: JALAL ABBAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ YILDIRIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tez çalışmasında son ürün olarak (elektron verici ve elekron çekici gruplarla sübstitüe edilmiş ve farklı uzunluktaki karbon zincirlerine sahip) üç seri toplam 21 yeni kalkon bileşiği sentezlenmiş, yapıları spektral yöntemlerle kanıtlanmıştır. Bu bileşikler ile ilgili bazı gerekli teorik hesaplamalar (DFT) yapılmış, fotolüminesans ve optik özellikleri ile elektrokimyasal özellikleri ve termal davranışları araştırılmıştır. Bileşiklerin bant boşlukları ve kuantum kimyasal parametreleri, yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmiştir. Teorik olarak hesaplanan bant boşluklarını ile deneysel olarak UV-Vis spektroskopisinden tanımlanan optik enerji boşlukları (Egopt) ile karşılaştırılmıştır. Fotolüminesans çalışması, bu bileşiklerin mavi ışık yayma özelliklerine sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. HOMO'nun oksidasyon enerjisi ve HOMO enerjisi, döngüsel voltametri kullanılarak hesaplanmıştır. Termal davranışlar, zincirin uzunluğunun artmasıyla mezomorfik özelliklerin arttığını gösterirken, zincirin 8'den az karbon atomu içeren bileşiklerin mezomorfik özellik göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, a total of 21 new chalcone compounds in three series (substituted with electron-donating and electron-withdrawing groups and having carbon chains of different lengths) were synthesized, their structures were elucidation by spectral methods. Some necessary theoretical calculations (DFT) were made for these compounds, and their photoluminescence and optical properties, electrochemical properties and thermal behaviors were investigated. The band gaps and quantum chemical parameters of the compounds were studied by density functional theory. The theoretically calculated band gaps were compared with the experimentally determined optical energy gaps (Egopt) from UV-Vis spectroscopy. Photoluminescence study revealed that these compounds have blue light emitting properties. Oxidation energy of HOMO and HOMO energy were calculated using cyclic voltammetry. While the thermal behaviors showed that the mesomorphic properties increased with the increase in the length of the chain, it was determined that the compounds containing less than 8 carbon atoms in the chain did not show mesomorphic properties.