Yetişkin hastalarda furkasyon tutulum prevelansının etyolojik ve demografik faktörlerle değerlendirilmesi
Evaluation of the prevalence of furcation involvement in adult patients with etiological and demographic factors
- Tez No: 717171
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT İNANÇ CENGİZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Periodontal hastalıklara bağlı oluşan periodontal ataşman ve kemik kaybı sonucunda en sık etkilenen ve en sık kaybedilen dişler molar dişlerdir. Periodontal hastalıklar sonucu oluşan furkasyon tutulumlarının molar dişlerin prognozunu olumsuz etkilemesi nedeniyle, tutulum prevelansı ve furkasyon tutulumunu etkileyen klinik faktörlerin belirlenmesi önemlidir. Buradan yola çıkarak çalışmamızın amacı, molar dişler bölgesinde furkasyon tutulumlarının sıklığını; klinik, etyolojik ve demografik faktörlerle birlikte değerlendirmektir. Bu çalışma, 300 hastada ve çalışmaya dahil olma kriterlerini taşıyan 1931 diş üzerinde gerçekleştirildi. Glickman sınıflamasına göre, sınıf 0-I olan dişler sağlıklı, sınıf II-III-IV olan dişler furkasyon tutulumlu olarak değerlendirildi ve kaybedilen dişler kaydedildi. Tüm molar dişler değerlendirildiğinde %18,12'sinde furkasyon tutulumu gözlenirken, %19,54 oranında diş kaybedilmiştir. Maksiller molar dişlerde (%21,58) mandibular molar dişlere göre (%14,66) daha fazla furkasyon tutulumu gözlenmiştir. Birinci molar dişler (%22,66) ikinci molar dişlere (%13,58) göre daha yüksek tutulum prevelansı göstermiştir. Maksilla ve mandibulada birinci molar dişler ile ikinci molar dişler, furkasyon defekti açısından karşılaştırıldığında en yüksek furkasyon tutulumu %28,5 ile maksiller 1. Molar olurken, en düşük furkasyon tutulumu %12,5 ile mandibular 2. Molarlarda gözlenmiştir. İlerleyen yaş ve sigara kullanımının furkasyon tutulumu riskini arttırdığı bulundu. Ayrıca erkek hastalarda kadınlara göre ve düşük eğitim seviyesindeki bireylerde yüksek eğitim seviyesindeki bireylere göre daha fazla furkasyon tutulumuna rastlandı. Daha yüksek gingival indeks ve plak indeksi değerlerinin furkasyon tutulumu ile ilişkili olduğu görüldü. Furkasyon tutulumuna sahip dişlerde daha fazla ataşman kaybı ve cep derinliği ölçüldü. Proksimal restorasyona sahip veya endodontik tedavi görmüş dişlerde sağlıklı dişlere göre daha yüksek furkasyon tutulumu bulundu. Oral hijyen alışkanlıkları kötü olan hastalarda hem furkasyon tutulumu hemde diş kaybı açısından daha yüksek değerler bulundu.
Özet (Çeviri)
Molar teeth are the most frequently affected and most frequently lost teeth as a result of periodontal attachment and bone loss due to periodontal diseases. It is important to determine the prevalence of involvement and clinical factors affecting furcation involvement, since furcation involvement resulting from periodontal diseases adversely affects the prognosis of molar teeth. From this point of view, the aim of our study is to determine the frequency of furcation involvement in the molar teeth region; to evaluate together with clinical, etiological and demographic factors. This study was performed on 300 patients and 1931 teeth meeting the inclusion criteria. According to the Glickmann classification, class 0-I teeth were considered healthy, class II-III-IV teeth were considered to have furcation involvement, and lost teeth were recorded. When all molars were evaluated, furcation involvement was observed in 18.12%, and 19.54% of the teeth were lost. More furcation involvement was observed in maxillary molars (21.58%) than in mandibular molars (14.66%). First molars (22.66%) showed a higher prevalence of involvement than second molars (13.58). When the first and second molars in the maxilla and mandible were compared in terms of furcation defect, the highest furcation involvement was observed in the maxillary 1st molar with 28.5%, while the lowest furcation involvement was observed in the mandibular second molars with 12.5%. It was found that advancing age and smoking increase the risk of furcation involvement. In addition, more furcation involvement was found in male patients than in females, and in individuals with low education level compared to individuals with higher education levels. It was observed that higher gingival index and plaque index values were associated with furcation involvement. More attachment loss and pocket depth were measured in teeth with furcation involvement. Higher furcation involvement was found in teeth with proximal restoration or endodontically treated compared to healthy teeth. Higher values were found in terms of both furcation involvement and tooth loss in patients with poor oral hygiene habits.