Pediatrik akut bronşiolit tanısında platelet indekslerinin tanısal değerlendirilmesi
Diagnostic evaluation of platelet indices in the diagnosis of pediatric acute bronchiolitis
  1. Tez No: 796828
  2. Yazar: CEMİLE HİLAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZSOYLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMLA GEÇKALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Akut bronşiolit; özellikle süt çocukluğu döneminde, sıklıkla viral ajanların bunlar arasında da en sık RSV'nin neden olduğu, küçük hava yollarının inflamatuvar obstrüksiyonu sonucu ortaya çıkan, alt solunum yollarının en sık görülen hastalığıdır. Mevsimlere göre görülme sıklığı değişir, en sık kasım ile mayıs ayları arasındadır. Çocuklarda hastaneye başvuruların ve yatışların büyük bir kısmını akut bronşiolit oluşturur. Hastalığın şiddeti hafif seyirli olabilir ya da hastaneye yatış gerektirebilir. Bazı vakalar entübasyona gidebilir, mortalite ile seyredebilir. Klinik skorlamada belirlenen sistemlerin dışında efektif, düşük maliyetli, kolay ulaşılabilir biyobelirteçlerin tanımlanması önemlidir. İnflamatuvar, enfeksiyöz ve allerjik durumlarda değiştiği bilinen ortalama trombosit hacminin akut bronşiolit tanısında, klinik şiddetinin belirlenmesinde de faydalı olabilir. Yaptığımız çalışmada diğer platelet indekslerinin de bronşiolitin tanısal değerlendirmesinde faydalı olup olmayacağını belirlemeyi amaçladık. Materyal Metod: Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada akut bronşiolit tanısı alan 138 hasta ve 38 kişi sağlıklı kontrol grubu oluşturuldu. Trombosit indekslerine etki edebilecek ek hastalıkları bulunan olgular çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışmada hemogram parametrelerinden beyaz küre, trombosit sayısı, ortalama trombosit hacmi(mpv), trombosit dağılım aralığı(pdw), Platekrit(pct), büyük trombosit hücre oranı(plcr)belirteçleri değerlendirilmiştir. Hastalık şiddetinin puanlanmasında Modifiye Tal Skorlaması sistemi kullanılmıştır. Hafif, orta ve ağır grup bronşiolitliler ve kontrol grubu oluşturulmuştur. Karşılaştırılan parametreler ROC analizi yapılarak incelendi, cut-off değerleri, testlerin sensitivitesi ve spesifitesi görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute bronchiolitis; It is the most common disease of the lower respiratory tract, especially in infancy, which is often caused by viral agents, most commonly RSV, resulting from inflammatory obstruction of the small airways. The incidence varies according to the seasons, the most common between November and May. Acute bronchiolitis constitutes the majority of hospital admissions and hospitalizations in children. The severity of the disease may be mild or require hospitalization. Some cases may go to intubation and may progress with mortality. Apart from the systems determined in clinical scoring, it is important to define effective, low-cost, easily accessible biomarkers. The mean platelet volume, which is known to change in inflammatory, infectious and allergic conditions, may also be useful in the diagnosis of acute bronchiolitis and in determining its clinical severity. In our study, we aimed to determine whether other platelet indices would also be useful in the diagnostic evaluation of bronchiolitis. Material Method: In this retrospective study, 138 patients diagnosed with acute bronchiolitis and 38 healthy control groups were formed. Cases with additional diseases that may affect platelet indices were excluded from the study. In the study, among the hemogram parameters, white blood cell, platelet count, mean platelet volume (mpv), platelet distribution range (pdw), platecrit (pct), large platelet cell ratio (plcr) markers were evaluated. The Modified Tal Score system was used to score the severity of the disease. Mild, moderate and severe groups of bronchiolitis and control group were formed. The compared parameters were analyzed by performing ROC analysis, cut-off values, sensitivity and specificity of the tests were seen.