The effect of e-storybooks in different group sizes on story comprehension and vocabulary acquisition skills
Elektronik hikaye kitaplarının farklı grup büyüklüklerinde hikaye anlama ve kelime edinimi becerilerine yönelik etkisi
  1. Tez No: 796829
  2. Yazar: MÜGE ONGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA TANTEKİN ERDEN, DOÇ. DR. DİLEK ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, anaokulu sınıflarında gerçekleştirilen hikâye kitabı okuma etkinliklerinde kitap formatının (e-kitap ve basılı kitap) ve okuma grubu büyüklüğünün (küçük ve büyük grup) 5 yaşında ve henüz okuryazar olmayan çocukların hikâye anlama ve kelime edinimi becerileri üzerinde bir etkisinin olup olmadığını anlamaktır. Araştırmanın çalışma grubunu Kocaeli'nin Körfez ilçesinde bulunan üç devlet anaokuluna kayıtlı 146 okuryazar olmayan çocuk oluşturmaktadır. Çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada çocuklarla birlikte basılı bir hikâye kitabı okunmuş ve çalışma öncesindeki hikâye anlama becerileri değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucuna göre katılımcılar 1) Basılı kitap okuma, küçük grup; 2) Basılı kitap okuma, büyük grup; 3) E-kitap okuma, küçük grup ve 4) E-kitap okuma, büyük grup olmak üzere dört deneysel koşula atanarak eşdeğer gruplar oluşturulmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında, her katılımcı grubuyla üç öykü kitabı okuma müdahalesi gerçekleştirilmiş ve her kitap sonrasında hikâye anlama becerileri Anlatıyı Anlama Testi, kelime edinme becerileri ise Hedef Kelime Testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre çocukların hikâye anlama ve kelime edinimi becerilerinin her biri için kitap formatının basılı kitaplar lehine anlamlı bir etkisinin olduğu gözlemlenirken, grup büyüklüğünün veya bu iki faktör arasındaki etkileşimin bir etkisi bulunamamıştır. Bu hem küçük hem de büyük gruplarda basılı kitapların elektronik kitaplara kıyasla çocukların hikâye anlama ve kelime edinme becerilerine daha fazla katkıda bulunduğu anlamına gelebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate whether book format (e-book and printed book) and/or reading group size (small and large) in storybook reading activities in kindergarten classrooms had an effect on the story comprehension and vocabulary acquisition skills of 5-year-old preliterate children. The sample of the study consisted of 146 preliterate children enrolled in three public kindergartens in Körfez/Kocaeli. The study was conducted in two phases. In the first phase, a printed storybook was read to children and their initial story comprehension skills were assessed. Afterwards, they were assigned to four experimental conditions according to their scores to create equivalent experimental groups: 1) Printed book, small group; 2) Printed book, large group; 3) E-book, small group; and 4) E-book, large group. In the second phase, three storybook reading interventions were conducted with each participant group, and after each book, story comprehension skills and vocabulary acquisition skills were assessed using Narrative Comprehension Test and the Target Word Test, respectively. The results of the study revealed significant effects of book type, showing printed books contributed more to children's story comprehension and vocabulary acquisition skills than e-books, while no meaningful effects of group size or its interaction with book format were observed. That means, in both small and large group reading activities, printed storybooks contributed more to children's story comprehension and vocabulary acquisition skills compared to their electronic counterparts.