Gençlik ve spor il müdürlüklerinin spor kulüpleri ile ilişkileri ve problemleri üzerine bir araştırma (Tekirdağ ili örneği)
A Research on the problems and relations between youth and sports head service and sports clubs
- Tez No: 79683
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MANSUR ONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
99 ÖZET Araştırmanın amacı; Gençlik ve Spor il ve İlçe Müdürlüklerinin spor kulüpleriyle ilişkilerinin hangi düzeyde olduğunu belirlemek ve problemlerin neler olduğunu saptamaktır. Araştırmanın evrenini Tekirdağ Gençlik ve Spor İl ve İlçe Müdürlükleri yöneticileri ve Tekirdağ'daki spor kulübü yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan Gençlik ve Spor il ve İlçe Müdürlükleri yöneticilerine sorudan oluşan bir anket spor kulübü yöneticilerine de sorudan oluşan farklı bir anket uygulanmıştır. Anketlere 15 Gençlik ve Spor il ve İlçe Müdürlükleri, 60 spor kulübü yöneticisi katılmıştır. Araştırmanın ana bölümleri, Türk Spor Yönetimi ve Spor Kulüpleri mevzuat açısından spor kulüpleri ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinin spor kulüpleriyle ilişkileri konularından oluşmuştur. Anket değerlendirmesi sonucunda ortaya çıkan sonular kısaca şöyledir:. Yöneticilerin büyük bir bölümü erkek, 36-45 yaş arasında ve lise mezunudur.. Gençlik ve Spor İl ve ilçe Müdürlükleri en fazla tesis hakem, sporcu güvenliği, maddi konular, alt yapı, kırtasiye ve kadro konularında problem yaşamaktadır. Fakat problemlerin çözüm için koordineli bir çalışma yoktur.. Gençlik ve Spor İl ve ilçe Müdürlükleri yöneticileri boş zaman, fair-play, malzeme, eğitim ve zararlı alışkanlıkların önlenmesi konusunda imkânları olmadığı fakat bu konuların sporu geliştirme açısından önemli konular olduğunu belirtmişlerdir.100 Gençlik ve Spor İl ve İlçe Müdürlükleri yöneticilerinin spor kulüpleri ile 3289 Sayılı Kanun haberleşme, iletişim, plan-program, lisans işlemleri, organizasyon, emniyet, sağlık ve faaliyetlerin yürütülmesi konularında zaman zaman problem yaşamakta olduğu görülmüştür. Gençlik ve Spor İl ve İlçe Müdürlükleri yöneticileri idari, hukuki ve yasal konularda ilişkileri orta düzeydedir. Spor kulüplerinin genelde ilçe merkezinde tek branşta faaliyet gösteren, mahalli ve küçük spor kulüpleri olduğu anlaşılmıştır. Buna rağmen birçok spor kulübünün kendi tesisi vardır. Spor kulüpleri 2908 Sayılı Kanun, iletişim, plan-program, eğitim, tesis, malzeme, lisans, hakem, emniyet konularında problem yaşamaktadırlar. Spor kulüplerinin teknik, idari, hukuki, organizasyon, sağlık ve faaliyetlerinin yönetilmesi konularında ilişkileri orta seviyededir.
Özet (Çeviri)
101 SUMMARY The alm of the investigation is to define the connection that it has in which level of Youth and Sports Head Office and what the problems are in sports Clubs. It includes the administrator s in Youth and Sports Head Office and Sports Clubs in Tekirdağ. A questionnaire which includes 28 questions had been given to the managers who take part in investigation and also the different questionnaire which includes 33 questions had been given. 30 Youth and Sports Head Office and 60 sports Clubs managers had been participated in the investigation. There are two section in this investigation. The one is concerning the regulations o the administation of Turkish Sports and Sports Clubs and the other is also the connection about Youth and Sports Head Office with Sports Clubs. The assessment results of the questionnaires are shortly shown below. 1. Most of the administrators are men. They are between 36-45 years old and graducted from high school. 2. Youth and Sports Head Office has problems with the establishment, referee the safety of sports men, the matter with money, infrastructure, stationary and the stuff mostly. But there is ron existent a coordination labour to find a solution for all these problems. 3. The administrators of Youth and Sports Head Office had Stated that they had impossibility about the spare time, fair, play, makings, training and with the matter to prevent the harmful habit, but these matters were important because of to develop sports.,v.102 It had been seen that the administrators of Youth and Sports Head Office had appeored that they sometimes had problems with items about the law numbered 3289, information, Communication, plan&programme, the process of B.A., organization, safety, health and direction for the activites with Sports Clubs. The administrators of Youth and Sports Head Office and their connection in managerial, judicial and legal items is in mid-level. - Youth and sports Head Office's administrator's connection is in mid- level in legal, managerial, judicial items. - It has been seen that Sports Clubs generallly had a local and small Sports Clubs, which had activity in one area in the Centre of the district. Sports Clubs have problems with the ites about th law numbered 2908, communication, plan-programm, training, establishment, makingns, B.A. process, referee, safety. Sports Clubs connection with technique, managerial, judicial, organization, health and about the administration of these matters is in mid-level. Sports Clubs' connection is in mid-level in these matters: technique, managerial, judicial, organization, health and about the administration.