Üretici tasarımcıların ve firma süreçlerinin incelenmesi
Examining manufacturer designers and firm processes
- Tez No: 796860
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Firma içerisinde çalışan ya da danışmanlık hizmeti veren tasarımcılar, tasarladıkları ürünlerle doğrudan müşteriye ulaşamamaktadır. Fikirlerini ve tasarımlarını birtakım aracılara kabul ettirmeleri gereken, müşteri talebini veya tasarım özetini bekledikleri pasif bir konumdadırlar. Tasarımcıların üretim bilgilerinin ve çevrimiçi satış kanallarının da yardımıyla bu döngüyü kırarak yeni ürün geliştirme döngüsünü tek başına tamamlayabildikleri, ürünlerini piyasaya sürebildikleri ve müşteriye doğrudan ulaşabildikleri bir iş modelinin varlığı görülmüştür. Bu çalışmada kendi marklarının altında üretim yapan ve satışını gerçekleştiren tasarımcılar üretici tasarımcı adıyla incelenmiş, süreçleri araştırılmış ve mevcut istihdam türlerinden farkı ortaya koyulmuştur. Çevrimiçi satış kanallarından üretici tasarımcılar tespit edilmiş, yedi firma ile görüşme sağlanmıştır. Yapılan görüşmelerle üretici tasarımcıların pazar araştırması, ürün fikri geliştirme gibi aşamalardan geçerek yeni ürün geliştirme sürecine ilk basamaktan girmekte olduğu, ürün satışı, lojistik ve satış sonrası hizmetler gibi noktalarda da görev aldığı görülmüştür. Bu tür firmalarda tasarımcı rollerinin yalnızca ürünle ilişkilenmediği, işletme ile ilgili rollerin ağırlıkta olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Rollerin firmaların olgunluk seviyelerine göre değiştiği görülmüş, farklı ölçekteki firmaların sahip oldukları farklı rutinler ortaya konmuştur. Bu çalışma, kendi firmasını kurarak üretici tasarımcı olmak isteyen bir tasarımcının hangi süreçlerden geçeceğini gösterir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Designers who work in a design firm or providing consultancy services, cannot directly reach the customer with the products they design. They are in a passive position where they must get their ideas and designs accepted by some intermediaries, waiting for customer demand or design brief. It has been seen that there is a business model where designers can complete the new product development cycle alone. By breaking this cycle with the help of production information and online sales channels, designers can launch their products and reach the customer directly. In this study, designers who produce and sell their products under their own brands are examined under the name of manufacturer designer, their processes are investigated and their difference from current employment types is revealed. Manufacturer designers from online sales channels were researched and interviews were held with seven companies. In the interviews, it was seen that the manufacturer designers entered the new product development process from the first step by going through stages such as market research, product idea development, and took part in points such as product sales, logistics and after-sales services. It has been concluded that in such companies, the roles of the designer are not only related to the product, but the roles related to the business are more dominant. It has been observed that the roles change according to the maturity levels of the firms, and the different routines of the firms of different sizes are revealed. This study shows what processes the designers who want to become a manufacturer designer by establishing their own company must go through.