Bilim kurgu sinemasında eve dönüş mitolojisi
Homecoming mythology in science fiction cinema
  1. Tez No: 796869
  2. Yazar: HASAN SELİM ÖVÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Mitoloji, modern dönem öncesindeki insanın nereden geldiğinin, nasıl var olduğunun ve doğru bir yaşam sürmek için neler yapması gerektiğinin anlatıldığı mitlerin incelenmesi ve yorumlanmasıdır. Mitler içerisinde insanların iyi ve kötüyü, doğru ve yanlışı birbirinden ayırabilmesi için bir kahraman olgusu oluşturulmuştur. Oluşturulan bu kahramanın çıktığı yolculuğu ve eve dönüş macerası araştırmanın temel başlangıç noktasını oluşturmaktadır. Mit anlatıcılarının yerini almış olan sinema endüstrisinde üretilen birçok bilimkurgu filminde mitolojik olaylar ve mitolojik karakterler karşımıza çıkmaktadır. Büyük bir şöhrete ve ulaşılmazlığa sahip olan bu kahramanların yaşadığı maceralar, yolcukları boyunca tamamladıkları aşamalar sinema seyircisini de peşinden sürüklemiş, seyirciyi bu maceralara ortak etmiştir. Bu çalışmada, bilimkurgu sineması içerisinde kahramanın eve dönüş mitolojisi merkezinde üretilen filmlerin nasıl ele alındığını ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda filmler amaçlı örneklem yolu ile seçilmiş ve eve dönüş mitoloji kapsamında incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgularla sözlü anlatı türünden olan mitler ve modern anlatı türlerinden olan sinema arasında tespit edilen benzerlikler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mythology is the study and interpretation of myths that describe how humans came to be, where they came from, and how they should act in order to live honorably prior to the modern era. Heroes were created in mythology to help humanity make moral distinctions between right and wrong. The hero's journey and his exciting homecoming journey serve as the primary starting point for the research. Many science fiction films with legendary events and mythological figures are produced by the film industry, which has mostly replaced myth narrators. These famous and unattainable heroes' adventures, as well as the stages they pass through on their journey, have drawn the film audience along with them, allowing the audience to participate in these adventures. This research seeks to uncover how films based on the mythology of the hero's homecoming are handled in science fiction cinema. The films for this study were selected using purposeful sampling and then analyzed within the context of homecoming mythology. Using the study's data, a comparison was made between myths, an oral narrative genre, and cinema, one of the modern narrative genres, to highlight these parallels.