A study on the social and cultural lives of Afro-Americans from the perspective of language and literature
Dil ve edebiyat perspektifinden Afro-Amerikanların sosyal ve kültürel yaşantıları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 796904
  2. Yazar: SERGEN BAYDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amerika toplumu içerisinde sosyal ve kültürel yaşantılarını kabul ettirmekte ve saygı görmekte güçlük çeken Afro-Amerikanlar, bu zorlukları farklı yollarla aktarmaya gayret etmişlerdir. Özellikle 20. yüzyılda ortaya koydukları eserlerle gerek siyasi gerekse ailevi meselelerini gün yüzüne çıkarmışlardır. Bu bağlamda yazdıkları eserlerin bazıları sadece bilinçlenme değil, aynı zamanda düzene karşı bir duruş niteliğinde olmuştur. Eserleri aracılığıyla iç dünyalarına bir bakış imkanı sunan Afro-Amerikanlar, kendilerine özgü dil ve konuşma yapısını edebi eserlerinde kullanmıştır. Dünyaca kabul edilen Standart İngilizce ile karşılaştırıldığında, Afro-Amerikanların kullandığı dilin farklı bir yapıya sahip olduğunu gözlemlemek mümkündür. Kullanılan bu özgün dilin, sosyal hayata adapte olma sürecini etkilediği söylenebilir. Ten renkleri ve kendilerine özgü dil yapısıyla Amerikan toplumunda yer edinmeye çalışan Afro-Amerikanlar, maruz kaldıkları zorlu şartları aktarabilmek amacıyla farklı yollara başvurmuştur. Bunlardan birisi ise edebiyattır. Günümüzde hala izleri görülen problemleri eserlerinde tüm dünya okurlarına iletmeye çalışmışlardır. Harlem Rönesansı ve Yurttaşlık Hakları Hareketi gibi aktiviteler aracığılıyla sosyokültürel, sanatsal ve edebi gelişim göstermeyi hedeflemişlerdir. Bu tezin amacı ise, dil ve edebiyat penceresinden Afro-Amerikanların sosyal ve kültürel yaşantılarını incelemek, Afro-Amerikan yazarların eserlerini analiz ederek toplumsal meselelerini ele almak ve kullandıkları dilin yaşantıları üzerindeki etkisini incelemektir.
Özet (Çeviri)
African Americans, who have endured challenges to be accepted and respected in American Society, attempted to express these challenges with different mediums. They highlighted sociopolitical and family matters, which were at peak levels in the 20th century. Some of their work is written to raise awareness and stand against the status quo. Afro-Americans, leading us to glance at their inner world, also used their unique language style in their work. Compared to the form of Standard English, which is accepted globally, it is possible to observe that their vernacular language has a genuine character. It is also possible to assume that their language influenced their societal adaptation. African Americans made efforts to take place in American society with their skin color and unique language structure. In this respect, they used literature to reflect the difficult conditions that they went through. African American authors aimed to mirror their social challenges to readers worldwide, some of which still exist. With the help of movements such as the Harlem Renaissance and the civil rights movement, African Americans aimed to progress in sociocultural, art, and literary fields. This study aims to examine the social and cultural lives of Afro-Americans from the perspective of language and literature, analyze their societal matters through writings of Afro-American writers and identify the effects of their language on their lives.