Metal destekli seramik restorasyonlarda, farklı tesviye işlemlerinin metal alaşım yüzeyinde oluşturduğu topografinin ve ara yüzde oluşan hava kabarcıklarının incelenmesi
The Investigation of the surface structure and the evaluation of the bubbles which may occur between metal and ceramic interfaces during the preperation of this surfaces by using different grinding tools
- Tez No: 79692
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Metal destekli seramik restorasyonlarda metal alt yapı ile seramik arasındaki bağlantı kuvvetinin çok yüksek olmasına rağmen, bağlantı sisteminde bazı başarısızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu başarısızlıklar büyük ölçüde metal yüzeyi hazırlanmasından kaynaklanmaktadır. Çalışmanın amacı, metal destekli seramik restorasyonlarda metal yüzeyinin hazırlanmasında kullanılan tesviye araçlarının farklı metallerde ortaya çıkardığı yüzey şekillerinin incelenmesi ve işlem sonucu metal seramik arayüzünde ortaya çıkabilecek ve bağlantının başarısında etkili olabilecek hava kabarcıklarının ve pörözitenin değerlendirilmesidir. Araştırmada dört farklı metal alaşımı üzerine dört farklı tesviye aleti ve iki farklı kumlama işlemi kullanılarak yüzeyler hazırlandı. Daha sonra bu yüzeyler üzerine 0.5 mm kalınlığında şeffaf seramik uygulandı. Metal yüzeylerinde tesviye araçlarının oluşturduğu yüzey topografisi cevher mikroskobu yardımıyla, seramik uygulanmış örneklerdeki ara yüzdeki hava kabarcıklarının oluşumu da binoküler mikroskop kullanılarakincelendi. Sonuç olarak; metal altyapı üzerinde farklı tesviye aletlerinin özel yüzey topografileri gösterdiği, arayüzde ise hava kabarcıklarının oluşumu açısından gruplar incelendiğinde, karbid frez kullanılarak yapılan yüzey hazırlama tekniğinde en az hava kabarcığı, elmas frezle-79- yüzey hazırlama tekniğinde ise büyük çaplı hava kabarcıklarının oluştuğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although the bond strength between the ceramic and the metal framework is strongly high there are still some failures. The source of these failures in this area is the preparation of the metal surface. The aims of the study are: (a) the investigation of the surface structure of the metal frameworks when the grinding tools are used in the preperation of this surface, (b) the evaluation of the bubbles and porosities which may occur between metal and ceramic interfaces when these grinding procedures are done that may will also play a role in the successful formation. Surfaces are preparad by applying both four different grinding tools and two different sand-blasted on four varieties of metal-ceramic alloys. Half millimetre thickness of transparent ceramic was applied on these surfaces. The surface structure of the metal frameworks were investigated using Ore microscope, and the formation of bubbles in the ceramic-metal interfaces was investigated with binocular microscopy. In conclusion, different grinding tools showed unique surface structures on the metal surfaces. When this surface preparation was done by using carbide bur, the bubble formation was lesser. When the surface preperation was done by using diamond bur, the diameter of the formed bubbles were larger.