Sağlıkta yapay zeka kullanımı: Hekimler üzerinde nitel bir çalışma
Artificial intelligence in healthcare: A qualitative study on physicians
- Tez No: 796935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yapay zeka (YZ), sağlık sektöründe önemli bir etki yaratmıştır ve giderek daha fazla hekimin klinik kararlarını desteklemek için bu teknolojiyi kullanmaya yönelmesi beklenmektedir. Bu araştırmada, hekimlerin YZ uygulamalarını kullanmaya yönelik tutumları ve belirleyicilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kasım 2022 ile Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul'da bir özel hastanede çalışan 17 hekimler ile, 'kişisel yaşam deneyimlerinin' ayrıntılı özetlerini sağlamayı amaçlayan nitel bir yaklaşım benimsenerek yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Hekimlerin %76,5 'i (13/17) yapay zeka özellikli sistemlerle deneyime sahipti. Katılımcıların yanıtlarından hekimlerin yapay zeka özellikli sistemleri kullanmaya ilişkin tutumlarını belirleyen 5 kategorik kavram ve 429 açık kod açıklanmıştır. Bu kodlardan en sık tekrar edenleri sırasıyla 'Kullanım avantajları' (n: 156), 'Beklentiler' (n: 75), 'Diğer etkiler' (n: 69), 'Endişeler', (n: 65) ve 'YZ özellikli sistemlere ilişkin minimum gereksinimler' (n: 64) şeklinde kodlanmıştır. Katılımcıların 9'u kurumlarında teknoloji algısının yüksek olduğunu belirtmiştir. Kurumsal anlamda oluşan olumlu algılar, hekimlerin yeni teknolojilere daha açık ve istekli bir şekilde önceliklendirmelerini sağladığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca branşa, ülke şartlarına ve imkanların bu sistemlere yönelik tutumlar için belirleyici olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence (AI) has made a significant impact on the healthcare sector, and it is expected that more and more physicians will turn to this technology to support their clinical decisions. This research aims to investigate the attitudes and determinants of physicians towards using AI applications. Between November 2022 and December 2022, face-to-face interviews were conducted with 17 physicians working in a private hospital in Istanbul, adopting a qualitative approach aimed at providing detailed summaries of 'personal life experiences'. 76.5% (13/17) of the physicians had experience with AI-enabled systems. From the participants' responses, 5 categorical concepts and 429 open codes were identified that determined physicians' attitudes towards using AI-enabled systems. The most frequently repeated codes were 'Usage Advantages' (n: 156), 'Expectations' (n: 75), 'Other Effects' (n: 69), 'Concerns' (n: 65), and 'Minimum Requirements for AI-enabled Systems' (n: 64). Nine participants stated that the perception of technology in their institutions was high. It was concluded that positive perceptions formed at the institutional level encouraged physicians to prioritize new technologies more openly and eagerly. Additionally, it was determined that the field, country conditions, and resources were decisive factors for attitudes towards these systems.