Al(OH)3 nanopartikülünün ve etoposidin kanser ve sağlıklı insan akciğer hücreleri üzerindeki in vitro sitotoksik ve genotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation of the in vitro cytotoxic and genotoxic effects of Al(OH)3 nanoparticles and etoposide on healthy and cancer epithelial lung cell lines
- Tez No: 796948
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR VATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Al(OH)3 nanopartikülünün tek başına ve kanser tedavisinde sıklıkla kullanılan kemotöropatik ilaç olan Etoposid ile insan akciğer kanser hücre hattı olan A549 hücreleri ve insan sağlıklı akciğer hücre hattı olan BEAS-2B hücre hattında sitotoksik ve genotoksik etkileri incelemiştir. Al(OH)3 nanopartikülünün A549 ve BEAS-2B hücre hatlarında XTT test yöntemi kullanarak hesaplanan IC50 değeri sırası ile 9657,179 ± 354,42 μg/mL ve 9758 ± 138,42 μg/mL olarak hesaplanmıştır. Aynı zamanda bu hücre hatlarında aynı test yöntemi kullanılarak Etoposid'in IC75, IC25 ve IC12,5 değerleri hesaplanmıştır. Hesaplanan bu konsantrasyonlar ile Al(OH)3 nanopartikülünün IC75, IC25 ve IC12,5 dozları ile kombin olarak A549 ve BEAS-2B hücre hatlarında sitotoksik ve genotoksik etkileri araştırılmıştır. Etoposid ve Al(OH)3 nanopartikülünün birlikte kullanıldığında Etoposid'in etkinliğini anlamlı olarak arttırdığı XTT test yöntemiyle gösterilmiştir. Etoposid ve Al(OH)3 nanopartikülünün kombin olarak kullanımı tek başına Etoposid'in kullanıldığı duruma göre kanser hücrelerine daha fazla genetik hasar verdiği komet test yöntemiyle gösterilmiştir. Bu genetik hasarın ROS kaynaklı olduğu DFCDA yöntemi ile gösterilmiştir. Sonuç olarak kemotörapatik bir ilaç olan Etoposid'in sitotoksik ve genotoksik etkinliğinin Al(OH)3 nanopartikülü ile birlikte kullanıldığında anlamlı olarak arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the cytotoxic and genotoxic effects of Al(OH)3 nanoparticle alone and in the chemotherapeutic drug Etoposide, which is frequently used in cancer treatment, in human lung cancer cell line A549 cells and human healthy lung cell line BEAS-2B cell line were investigated. The IC50 value of Al(OH)3 nanoparticle calculated using the XTT test method in A549 and BEAS-2B cell lines was calculated as 9657,179 ± 354.42 μg/mL and 9758 ± 138.42 μg/mL, respectively. At the same time, IC75, IC25 and IC12.5 values of Etoposide were calculated using the same test method in these cell lines. With these calculated concentrations, the cytotoxic and genotoxic effects of Al(OH)3 nanoparticle in combination with IC75, IC25 and IC12.5 doses were investigated in A549 and BEAS-2B cell lines. The XTT test method has shown that Etoposide and Al(OH)3 nanoparticles, when used together, significantly increase the effectiveness of Etoposide. The combined use of Etoposide and Al(OH)3 nanoparticle has been shown by the comet test method to cause more genetic damage to cancer cells compared to the use of Etoposide alone. It has been shown by the DFCDA method that this genetic damage is caused by ROS. As a result, it was observed that the cytotoxic and genotoxic activity of Etoposide, a chemotherapeutic drug, increased significantly when used with Al(OH)3 nanoparticle.