Enjeksiyon parametrelerinin çöküntü ve fotometri sonuçlarına olan etkisinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of injection parameters effects on sink mark and photometry results
  1. Tez No: 796981
  2. Yazar: MEHMET CAN AŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüz şartlarında plastik malzemeler artık her alanda kullanılmaktadır. Bunların başında otomotiv sektörü gelmektedir. Otomotiv sektöründe iç trim ve dış trim parçalarda plastik uygulamaları sıklıkla yer almaktadır. Bu çalışmada, dış trim ve aynı zamanda güvenlik parçası olarak da atfedilen ve yasal zorunluluklara tabi olan reflektör parçası üzerinde çalışılmıştır. Belirli bir değerde ışık yansıtma zorunluluğu olan bu reflektör parçasının üretimi için, Taguchi metodundan faydalanılarak farklı enjeksiyon parametreleri belirlenmiş ve bu parametrelere bağlı çöküntü ve dolaylı olarak bu çöküntünün fotometri değerlerine olan etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Yapılan deneyler ve ölçümler sonucunda en iyi çöküntü sonuçlarını veren parametreler ile üretilmiş parçaların, aynı zamanda en iyi fotometri değerlerini de verdiği saptanmıştır. Buradan hareketle çöküntü değerlerinin, fotometri değerlerini doğrudan etkilediği belirlenmiştir. Çöküntü ve fotometri değerleri için en etkili olan parametrelerin eriyik sıcaklığı, kalıp sıcaklığı ve soğutma süresi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, plastic materials are now used in every field. The first of these is the automotive sector. Plastic applications are frequently used in interior trim and exterior trim parts in the automotive industry. In this study, the outer trim and reflector part, which is also attributed as a safety part and is subject to legal obligations, has been studied. For the production of this reflector piece, which has to reflect light at a certain value, different injection parameters were determined by using the Taguchi method, and the sink mark depending on these parameters and the indirect effect of this sink mark on the photometry values were investigated experimentally. The studies and measurements revealed that the components made with the parameters that generated the greatest sink mark results were also those that yielded the best photometry values. From this point of view, it was determined that the sink mark values and photometry values were directly measured. Melt temperature, mold temperature and cooling time were found to be the most effective parameters on sink mark and photometry values.