Epidermal büyüme faktörü reseptörlerinin akciğer dokusundaki dağılımlarının immünohistokimyasal olarak gösterilmesi
Immunohistochemical lokalization of epidermal growth factor receptors in fetal adult and pathologic lung tissues
  1. Tez No: 79704
  2. Yazar: GÜLNUR TAKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
81 VI. ÖZET EGF epitel mezotel kökenli hücrelerde mitoz aktivitesini arttırıcı özellikte bir polipeptidtir. Hücre yüzeyinde bulunan özel reseptörlerine (EGF-r) bağlanarak hücresel olayları düzenler. Bu çalışmada fötal, erişkin ve tumoral akciğer dokularında EGF reseptörlerinin dağılımı immunoWstokimyasal yöntemlerle ışık mikroskobu düzeyinde incelendi. EGF-r tutulumu fötal akciğer dokusunda belirlendi. Bronkiyoluslann epiteli ile alveollerin tip I ve tip II hücrelerinde kuvvetli pozitif reaksiyon gösterdi. Buna karşın kapiller endotelinde reaktivite saptanmadı. Hiyalin membran hastalıklı fötal akciğer dokusunda tüm alveolar keseler ve alveollerin homojen bir madde ile dolu olduğu dikkat çekiciydi. Doku genelinde membranöz tutulum saptandı. Tip I alveolar hücre ve alveolar makrofajlarda kuvvetli immünreaktivite gözlenirken hastalığın patogenezine koşut tip II alveolar hücrelerde reaktiviteye rastlanmadı. Pnömonili fötal akciğer dokusunda ise en yoğun tutulum alveolar makrofajlardaydı. Erişkin akciğer dokusunda hava iletim yollan ve ve solunum alanında genellikle orta dereceli tutulum belirlendi. Tumoral akciğer dokuları az differansiye küçük hücreli olmayan epdermoid karsinom ile küçük hücreli karsinomdu. Az differansiye küçük hücreli olmayan epidermoid karsinomda bronkiyolus ve alveollerin şekiUerinin değişmiş olduğu dikkat çekti. Doku genelinde tutulumun orta dereceden zayıfa değişiklik82 gösterdiği izlendi. 2. Tumoral doku olan küçük hücreli karsinomda ise hiç immünreaktivite saptanmadı. Mitotik aktivitenin fazlalığına koşut olarak en belirgin EGF-r tutulumu fötal akciğer dokusunda belirlendi.
Özet (Çeviri)
83 VII. SUMMARY EGF is a polypeptide which increase the mitotic activity in cells of epithelial and mezothelial origin. EGF regulates cellular processes by binding the EGF receptors which are located on the cell surface. In this study, the distribution of EGF receptors in fetal, adult and tumoural lung tissues were studied by immunohistochemical methods at light microscopic level. EGF reactivity was recognizing on bronchiolus epithelium, type I and type II cells of alveoli. Strong reactivity was observed on type I and type II alveolar cells. However there was no reactivity observed on capillar endothelium. There was significance in hyalen membrane disease, all alveolar sacks and alveoli had full with homogenous substance. When strong immunreactivity was observed in type I alveolar cells and alveolar macrophages, parallel with the pathogenesis of diseas no reactivity was observed in type II alveolar cells. Most stronger immunreactivity in peunomonic lung tissues was in alveolar macrophages. In airways and respiratory area generally moderate reactivity was observed in adult lung tissues. Tumoural lung tissues were less differential non-small cell ephidermoide carcinome and small cell carcinome. In non-small cell ephidermoid carcinome, there were recognizing the change of bronchiolus and alveoli shapes. Generally in the tissue, reactivity was changing from stronger to weak. Also there was no immunreactivity on the small cell carcinome which is the second type of tumoural tissue.84 Related with the increasing mitotic activity EGF receptors showed strong immunreactivity on the fetal lung tissues.