Malign tükrük bezi tümörlerinde p53, C-erbB-2 ve bcl-2 protein ekspresyonunun immünohistokimya yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of p53, c-erbB-2 and bcl-2 protein expression in malignant salivary gland tumors by immunohistochemistry
  1. Tez No: 79703
  2. Yazar: BENAY TOKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN OYGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Eczacılık ve Farmakoloji, Onkoloji, Dentistry, Pharmacy and Pharmacology, Oncology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oral Patoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
-53- OZET Tükrük bezi tümörleri farklı histopatolojik ve biyolojik özellikleri olan ender görülen lezyonlardır. Tükrük bezi dokusunda bulunan tüm hücreler tümör gelişiminde öncü olabilirler. Farklı hücrelerden köken almaları ve nadir görülmeleri etyopatogenezlerini aydınlatmaya yönelik çalışmaları zorlaştırmakta, tanı ve tedavilerinde güçlükler yaşanmasına neden olmaktadır. Malign tükrük bezi tümörlerinin moleküler temelleri üzerine yapılan sınırlı sayıdaki çalışmalarda bazı protoonkogen, antionkogen ve apoptozisi düzenleyen genlerde genetik değişiklikler olduğu ve bu genlerin tümör dokusundaki ekspresyonunun prognostik değer taşıdığı ileri sürülmektedir. Bu bilgiler ışığında çalışma malign tükrük bezi tümörlerindeki p53, c-erbB-2 ve bcl-2 ekspresyonunu incelemek ve bu genlerin malign tükrük bezi tümörlerinin patogenez ve progresyonundaki rolünü araştırmak üzere planlanmıştır. Çalışma malign tükrük bezi tümörü tanısı almış, majör ve minör tükrük bezi yerleşimli toplam 17 vakaya ait parafın kesitlerde immünhistokimya tekniği kullanılarak yürütülmüştür. Değerlendirmeler sonucunda toplam 17 vakanın %47'sinde nükleer p53, %70'inde sitoplazmik c-erbB-2 ve %47'sinde sitoplazmik bcl-2 pozitifliği izlenmiştir. p53 ve c-erbB-2 pozitifliği ile yüksek histolojik grade arasında ve bu iki genin birlikte ekspresyonu ile yüksek histolojik grade arasında istatistiksel düzeyde anlamlılık saptanmıştır (p< 0,05). Buna karşın bcl-2 ile histolojik grade arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
-54- SUMMARY Salivary gland neoplasms are uncommon tumors which encompass a spectrum of widely variable histopathologic and biologic entities. All cells of salivary gland tissue may give rise to variety of tumors. Because of their marked heterogenity and relative rarity, their etiopathogenesis has not been well understood yet. And they continue to pose diagnostic and treatment difficulties. In the few studies that was held on the mollecular basis of the salivary gland tumors it has been shown that, some protoonkogenes, antionkogenes and genes that regulate apoptosis have genetic damage and expression of the protein products of these genes have been reported to have prognostic value. The aim of this study is to investigate the expression of p53, c-erbB-2 and bcl-2 proteins in malignant salivary gland tumors and to discuss their possible role in pathogenesis and progression of these tumors. The study was conducted on the archival materials of a total of 17 cases of malignant salivary gland tumors. Formalin fixed paraffin embedded sections were stained immunohistochemically for p53, c-erbB -2 and bcl-2 protein. Of the total cases of 17, 8 (47%) showed nuklear positivity for p53, 12 (70%) showed cytoplasmic positivity for c-erbB-2, and 8 (47%) showed cytoplasmic positivity for bcl-2 protein.