Zuklopentiksol'ün iyon-çifti oluşumuna dayalı spektrofotometrik yöntemlerle miktar tayini
Quantitative determination of zuclopenthixol based on the formation of ion-pair by spectrophotometric methods
- Tez No: 79705
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TEVFİK ORBEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yeni bir tioksanten nöroleptik ilaç olan Zuklopentiksol'ün miktar tayini için iki yeni yöntem önerilmiştir. Önerilen yöntemler, Zuklopentiksol, Fe(lll) ve SCN" arasında oluşan kırmızı renkli iyon-çiftinin organik faza ekstraksiyonu sonrası iyon-çiftinin 447 nm'de spektrofotometrik ve demirin 248.3 nm'de atomik absorpsiyon spektrometrik olarak ölçülmesine dayanmaktadır. Optimum deney koşullarını saptamak için iyon-çifti oluşumuna etkisi olan pH, Fe(lll) ve SCN' derişimi, çalkalama süresi, faz oranı, dayanıklılık ve kalibrasyon aralığı gibi değişkenlere ilişkin bir çalışma yapılmıştır. Kullanılan organik faz kloroformdur. UV/GB Spektrofotometrisi ve atomik absorpsiyon spektrometrisi kullanarak geliştirilen yöntemlerin sırasıyla 0.19 mg/mL- 0.28 mg/mL ve 0.57 mg/mL-0.84 mg/mL aralığında Zuklopentiksol miktar tayinine uygun olduğu saptanmıştır. önerilen yöntemler tabletlerden Zuklopentiksol'ün miktar tayinine uygulanmıştır. Sonuçlar British Pharmacopoeia 1998'deki yöntemle kıyaslanmış ve iyi bir uyum bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, two new procedures for determination of Zuclopenthixol, a new thioxanthene neuroleptic drug, is described. The proposed methods consist of extracting a red colored ion-pair between the Zuclopenthixol, Fe(lll) and SCN" in the organic phase followed by measuring the ion-pair spectrophotometrically at 447 nm and iron at 248.3 nm by atomic absorption spectrometry. A study for the optimum experimental conditions was carried out on the variables which might affect the ion-pair formation, such as pH, Fe(lll) and SCN' concentrations, shaking time, phase ratio, stability and the linear range of calibration. The organic phase used was chloroform. The developed methods using spectrophotometry and atomic absorption spectrometry allowed the determination of Zuclopenthixol in a concentration range of 0.19 mg/mL-0.28 mg/mL and 0.57 mg/mL-0.84 mg/mL, respectively. The proposed methods were applied to the determination of Zuclopenthixol in tablets. Results were compared with the method in British Pharmacopoeia1998 and found to be in a good agreement.