Septorinoplasti operasyonu planlanan hastaların preoperatif değerlendirilmesinde multiplanar rekonstrüksiyon yöntemi ile elde edilen 3 boyutlu bilgisayarlı tomografi ve steriofotogrametri (SFG) yöntemleriyle elde edilen ölçümlerin retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of measurements obtained by multiplanar reconstruction method and 3-dimensional computed tomography and stereophotogrammetry (SFG) methods in the preoperative evaluation of patients planned for septorhinoplasty operation
  1. Tez No: 797049
  2. Yazar: ALİ CAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERÇİN CAŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Normal şartlarda, estetik ve fonksiyonel nazal deformitesi olan hastaların değerlendirilmesinde kullanılan bilgisayarlı tomografiye (BT) alternatif olarak; insan sağlığına zarar vermeyen stereofotogrametri (SFG) ölçüm cihazlarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Ocak 2022-Ağustos 2022 tarihleri arasında kliniğimize başvurup septorinoplasti operasyonu planlanan 18 hastanın preoperatif, dorsokolumellar uzunluk, kolumella-filtral uzunluk, nazal tip projeksiyon oranı (dorsokolumellar uzunluk/kolumella-filtral uzunluk), kolumella-labial açı, nazofrontal açı, tip deviyasyon yönü, tip deviyasyon açısı, tip deviyasyon mesafesi ve dorsal nazal hump ölçümleri paranazal sinüs BT ile elde edilen 3 boyutlu görüntüler üzerinden ölçülerek, SFG (vectra H1 canfield cihazı) ile elde edilen ölçümler ile retrospektif değerlendirilip istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Rinoplasti operasyonu planlanan 18 hasta (11 erkek, 7 kadın) çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşları ortalama 24.5 (18-39) idi. Dorsokolumellar uzunluk (cm); SFG ölçümlerinde ortalama 4,9; BT'de ise ortalama 4,8 bulundu. Kolumella- filtral uzunluk (cm); SFG ölçümlerinde ortalama 2,9; BT'de ise ortalama 3,0 bulundu. Nazal tip projeksiyon oranı; SFG ölçümlerinde ortalama 0,6; BT'de de ortalama 0,6 bulundu. Kolumella labial açı (derece); SFG ölçümlerinde ortalama 109,1; BT'de ise ortalama 106,8 bulundu. Nazofrontal açı (derece); SFG ölçümlerinde ortalama 151,7; BT'de ise ortalama 150,7 bulundu. Tip deviyasyon açısı (derece); SFG ölçümlerinde ortalama 151,7; BT'de ise ortalama 150,7 bulundu. Tip deviyasyon mesafesi (mm); SFG ölçümlerinde ortalama 0,8; BT'de de ortalama 0,8 bulundu. Dorsal nazal hump (mm); SFG ölçümlerinde ortalama 2,2; BT'de ise ortalama 2,5 bulundu. Sonuç: Verilerin karşılaştırılması sonucunda, kolumella-labial açı ölçümünde istatiksel olarak düşük düzeyde farklılık olmasına rağmen genel olarak ölçümlerde anlamlı fark gözlenmemiştir. Ölçüm tekniklerinde güçlü korelasyon gözlenmiştir. SFG yönteminde hastaya radyasyon verilmeksizin poliklinik şartlarında çok hızlı uygulanabilmekte ve ölçümleri yazılım sayesinde otomatik olarak alınabilmektedir. SFG yönteminde internal nazal pasaj hakkında bilgi sahibi olunmamaktadır ve yöntemin zayıf yönü olarak değerlendirilmiştir. Nihai olarak çalışmada belirtildiği üzere SFG' nin hızlı uygulanabilir olması, post-operatif dönemde kullanımının risk taşımaması ve ölçümlerin de BT' ile benzer olması sebebi ile operasyon planında SFG, BT görüntülemesine alternatif olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: As an alternative to computed tomography (CT), which is normally used in the evaluation of patients with aesthetic and functional nasal deformities; is the evaluation of stereophotogrammetry (SFG) measurement devices that do not harm human health. Materials and Methods: In the study, preoperative, dorsocolumellar length, columella-filtral length, nasal type projection ratio (dorsocolumellar length/columella-filtral length), columella-labial angle, nasofrontal angle, type deviation direction of 18 patients who applied to us between January 2022 and August 2022 and were planned for septorhinoplasty operation. Type deviation angle, tip deviation distance, dorsal nasal hump measurements were measured on 3D images obtained with paranasal sinus CT, and the measurements obtained from SFG (vectra H1 canfield device) were evaluated retrospectively and compared statistically. Results: Eighteen patients (11 men, 7 women) who were scheduled for rhinoplasty were included in the study. The mean age of the patients was 24.5 (18-39). Dorsocolumellar length (cm); Average 4.9 in SFG measurements; On CT, the mean was 4.8. Columella-filtral length (cm); Mean 2.9 in SFG measurements; On CT, the mean was found to be 3.0. Nasal type projection rate; Average 0.6 in SFG measurements; The mean was found to be 0.6 in CT. Columella labial angle (degrees); Mean 109.1 in SFG measurements; On CT, the mean was 106.8. Nasofrontal angle (degrees); Mean 151.7 in SFG measurements; On CT, the mean was 150.7. Type deviation angle (degrees); Mean 151.7 in SFG measurements; On CT, the mean was 150.7. Type deviation distance (mm); Mean 0.8 in SFG measurements; The mean was found to be 0.8 in CT. Dorsal nasal hump (mm); Average 2.2 in SFG measurements; On CT, the mean was found to be 2.5. Conclusion: As a result of the comparison of the data, although there was a statistically low difference in the measurement of columella-labial angle, no significant difference was observed in the measurements in general. Strong correlation was observed in measurement techniques. In the SFG method, it can be applied very quickly in polyclinic conditions without giving radiation to the patient, and the measurements can be taken automatically thanks to its software. In the SFG method, there is no information about the internal nasal passage and it is considered as the weakness of the method. Finally, as stated in the study, SFG can be considered as an alternative to CT imaging in the operation plan, since SFG can be applied quickly, its use in the post- operative period is not risky, and the measurements are similar to CT.