Ankilozan spondilit hastalarında temporomandibular eklem disfonksiyonu sıklığının belirlenmesi ve bulguların sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
Prevalence of temporomandibular joint dysfunction in patients with ankylosing spondylitis and comparison of the findings with healthy controls
  1. Tez No: 797048
  2. Yazar: BÜŞRA ŞİRİN AHISHA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR KESİKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Çalışmamızda ankilozan spondilit (AS) tanılı hastalarda ve sağlıklı gönüllülerde temporomandibular disfonksiyon (TMD) sıklığını belirlemek amaçlanmıştır. AS hastalık aktivitesinin TMD ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Ayrıca depresif duygudurum, anksiyete, kronik ağrı, somatik belirtiler ve parafonksiyonel alışkanlıklar gibi psikososyal faktörlerin TMD ile bağlantısı incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim Araştırma Hastanesi polikliniklerine 01.04.2022-01.04.2023 tarihleri arasında başvuran 18-75 yaş aralığında ardışık 113 AS hastası ve 110 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. TMD varlığını değerlendirmek için“Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders (DC/TMD)”tanı kriterleri içerisinde yer alan Belirti Anketi, Muayene Formu, Ağrı Çizimi, Derecelendirilmiş Kronik Ağrı Skalası (GCPS), Çenenin Fonksiyon Kısıtlanma Skalası-20 (JFLS-20), Hasta Sağlık Anketi- 9 (PHQ-9), Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 (GAD-7), Hasta Sağlık Anketi-15 (PHQ-15), Ağız Alışkanları Kontrol Listesi (OBC) uygulandı. AS hastalık aktivitesini belirlemek için Bath AS Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI) formu, Bath AS Metroloji İndeksi (BASMI), Bath AS Fonksiyonel İndeks (BASFI) kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza 113 AS hastası (%59,3'ü erkek) ve 110 sağlıklı gönüllü (%48,2'si erkek) dahil edilmiştir. TME muayenesinde ağrısız açma (p=0,023), maksimum yardımlı açma (p=0,042) ve maksimum yardımsız açma (p=0,003) değerleri, AS grubunda sağlıklı gruba göre anlamlı olarak daha düşük saptanmıştır. Sağlıklı grupta yer alan 110 bireyin %60,9'u herhangi bir TMD tanısı almazken %39,1'ine en az bir TMD tanısı konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study was to determine the frequency of temporomandibular dysfunction (TMD) in patients with ankylosing spondylitis (AS) and healthy controls. The relationship between disease activity and TMD was evaluated in AS patients. Additionally, the association between psychosocial factors such as depressive mood, anxiety, chronic pain, somatic symptoms, and parafunctional habits with TMD was examined. Materials and Methods: A consecutive 113 AS patients and 110 healthy volunteers aged 18 to 75 years who came to the Istanbul Physical Medicine and Rehabilitation Training and Research Hospital for consultancy between April 1, 2022, and April 1, 2023, were included in the study. The Symptom Questionnaire, Examination Form, Pain Drawing, Graded Chronic Pain Scale (GCPS), Jaw Functional Limitation Scale-20 (JFLS-20), Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9), Generalized Anxiety Disorder-7 (GAD-7), Patient Health Questionnaire-15 (PHQ-15), and Oral Habits Control List (OBC) included in the“Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders (DC/TMD)”diagnostic criteria were applied to evaluate TMD presence. The Bath AS Disease Activity Index (BASDAI), Bath AS Metrology Index (BASMI), and Bath AS Functional Index (BASFI) were used to determine AS disease activity. Results: A total of 113 AS patients (59.3% male) and 110 healthy volunteers (48.2% male) were included in our study. In the TME examination, painless opening (p=0.023), maximum assisted opening (p=0.042), and maximum unassisted opening (p=0.003) values were significantly lower in the AS group than in the healthy group. While 60.9% of the 110 individuals in the healthy group did not receive any TMD diagnosis, at least one TMD diagnosis was found in 39.1% of them.