Obezlerde bel ve kalça çevresi ölçüm değerlerinin kardiyak morbidite ve mortaliteye etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of waist and hip circumference measurement results on cardiac morbidity and mortality in obese
- Tez No: 797052
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA, UZMAN FEYZANUR ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Obez bireylerde bel ve kalça çevresi ölçüm değerlerinin Sistemik Koroner Risk Hesaplaması (Systemic Coronary Risk Evaluation (SCORE)) ve Aterojenik Plazma İndeksi (AIP) kullanılarak hesaplanan kardiyovasküler hastalık (KVH) mortalite ve morbidite riskleri ile olan ilişkisini belirlemeyi hedefledik. Gereç ve yöntem: Çalışma 23.01.2023 tarihli etik kurul onayını takip eden 2 (iki) aylık süre dahilinde İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Obezite Polikliniğinde yürütülmüştür. Dahil etme ve dışlama kriterlerine göre katılımı uygun görülen 200 hasta retrospektif olarak taranarak çalışmaya alınmıştır. Katılımcıların sosyodemografik verileri (yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni hali, mesleki durumu, aktif sigara kullanım durumu, kronik hastalık öyküsü, egzersiz ve beslenme alışkanlığı), antropometrik ölçümleri (Vücut kitle indeksi (VKİ), boy uzunluğu (BU), vücut ağırlığı (VA), bel çevresi (BÇ), kalça çevresi (KÇ), bel-kalça oranı (BKO)), sistolik ve diyastolik kan basıncı ölçümleri (SKB,DKB) ve son 6 (altı) ay içerisindeki laboratuvar değerleri (Glukoz, total kolesterol (TK), düşük dansiteli lipoprotein kolesterol (LDL-K), yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol (HDL-K), trigliserid (TG)) belirlenen standartlar ile incelenmiştir. Bulgular: Tüm katılımcılar birlikte değerlendirildiğinde SCORE risk skorları ile BÇ ve BKO arasında; AIP değerleri ile yalnızca BKO arasında anlamlı pozitif ilişki saptanmıştır. Kadın katılımcılar için hesaplanan SCORE risk skorları ile BÇ ve BKO arasında; AIP değerleri ile BÇ, BKO ve VKİ arasında anlamlı pozitif korelasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to determine the relationship between waist and hip circumference measurements and cardiovascular disease (CVD) mortality and morbidity risks calculated using Systemic Coronary Risk Evaluation (SCORE) and Atherogenic Index of Plasma (AIP) in obese individuals. Materials and Methods: The study was conducted in Istanbul Prof.Dr.Cemil Taşçıoğlu City Hospital Obesity Polyclinic within 2 (two) months following the approval of the ethics committee dated 23.01.2023. A total of 200 patients who were eligible for participation according to the inclusion and exclusion criteria were retrospectively screened and included in the study. Participants were evaluated for sociodemographic data ( age, sex, education level, occupational status, active smoking, comorbidities, exercise and nutrition habits), anthropometric measurements (Body mass index (BMI), height (H), weight (W), waist circumference (WC), hip circumference (HC), waist-hip ratio (WHR)), systolic and diastolic blood pressure (SBP, DBP) and laboratory results (glucose, total cholesterol (TC), low-density lipoprotein cholesterol (LDL-C), high-density lipoprotein cholesterol (HDL-C), triglyceride (TG)) dating back to the last 6 (six) months. Results: When all participants were evaluated together, a significant positive correlation was found between SCORE risk scores with WHR and WC; between AIP values and WHR alone. Significant positive correlations were found between SCORE risk scores calculated for female participants WHR and WC; between AIP values for female participants with WHR, WC, and BMI. While there was no significant relationship between SCORE risk scores and anthropometric measurements of women aged