Gebelerde antropometrik ölçümler ile Gestasyonel Diyabetes Mellitus arasındaki ilişki
The relationship between antropometric measurements and Gestational Diabetes Mellitus in pregnancy
  1. Tez No: 841039
  2. Yazar: AYNUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Gestasyonel diyabetes mellitus (GDM), gebelik öncesi normal glukoz metabolizmasına sahip kadınlarda gebelik sırasında bozulmuş glukoz intoleransıdır. Ayrıca gebeliğin sık görülen olumsuz maternal ve perinatal sonuçlarıyla ilişkili metabolik bir komplikasyonudur. Bu çalışmada gebelik öncesi ve ilk trimester döneminde güvenli, basit, düşük maliyetli ve yüksek etkinliğe sahip antropometrik ölçümlerle GDM risk faktörlerinin belirlenip belirlenemeyeceğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Konya Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne 01.02.2023-01.01.2024 tarihleri arasında başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 101 gebe katılımcı ile yapıldı. Katılımcıların sosyodemografik verileri, gravide sayısı, parite sayısı, abortus sayısı, canlı doğum sayısı, sigara kullanımı, yaş sorgulanmıştır. Boy, gebelik öncesi vücut ağırlığı (VA) ve vücut kitle indeksi (VKİ); ≤14. gebelik haftasındaki VA ve VKİ, boyun çevresi (NC), bel çevresi (BÇ), kalça çevresi (KÇ), boyun çevresi/boy (NHtR), bel çevresi/boy oranı (BBO), kalça çevresi/boy oranı (KBO), bel/kalça oranı (BKO); 24-28. gebelik haftalarındaki VA ve VKİ değerleri ölçüldü; 24-28. gebelik haftaları arasında 75 gram oral glukoz tolerans testi (OGTT) yapılıp değerlendirildi. Her katılımcının gebelik öncesi, ilk trimester ve OGTT dönemindeki olmak üzere toplam üç defa VA'sı ölçüldü ve VKİ'si hesaplandı. Her üç dönemdeki VA'lar
Özet (Çeviri)
Aim: Gestational diabetes mellitus (GDM) is impaired glucose intolerance during pregnancy in women with normal glucose metabolism before pregnancy. It is also a metabolic complication associated with common adverse maternal and perinatal outcomes of pregnancy. In this study, we aimed to investigate whether GDM risk factors can be identified through safe, simple, low-cost, and highly effective anthropometric measurements in the pre-pregnancy and first trimester periods. Materials and Methods: This study was conducted with 101 pregnant participants who presented to the Obstetrics and Gynecology Clinic of Konya Beyhekim Health Application and Research Center, University of Helath Sciences and agreed to participate between 01.02.2023 and 01.01.2024. Sociodemographic data, gravidity, parity, abortion history, live birth count, smoking habits, and age of the participants were collected. Height, pre-pregnancy weight (PW), and body mass index (BMI); PW and BMI at ≤14 weeks of pregnancy, neck circumference (NC), waist circumference (WC), hip circumference (HC), neck circumference/height ratio (NHtR), waist circumference/height ratio (WHtR), hip circumference/height ratio (HHtR), waist/hip ratio (WHR); PW and BMI values at 24-28 weeks of pregnancy were measured. A 75-gram oral glucose tolerance test (OGTT) was performed and evaluated between weeks 24-28 of pregnancy. The PW was measured, and BMI was calculated three times for each participant during pre-pregnancy, the first trimester, and OGTT periods. The PWs were categorized into three groups: