Sovyet edebiyatında yeni gerçeklik: Kamp edebiyatı ve zamanın bellek mekânı Kolıma üzerine yazılan öyküler
New reality in Soviet literature: Gulag literature and stories on Kolyma or the memory space of time
  1. Tez No: 797063
  2. Yazar: ERTUĞRUL BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRÜVVET ÖZLEM PARER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
Bu tez çalışmasında Sovyet kamp edebiyatında manifestosunu Varlam Şalamov'un yazdığı“yeni nesir”ve zamanın bellek mekânı Kolıma'yı konu alan öyküler ele alınmıştır. A. Soljenitsın, O. Volkov, B. Sinyavski, S. Dovlatov, V. Grossman, V. Şalamov, Ye. Ginzburg gibi yazarlar tarafından işlenen GULAG kamp konusu, bir bellek mekânı olma niteliğiyle Kolıma'yı merkeze alarak sınırlandırdığımız çerçevede V. Şalamov'un Kolıma Öyküleri serisi ve Ye. Ginzburg'un Sarp Yol isimli romanı incelenmiştir. Varoluşçuluk akımıyla benzerlikler içeren“yeni nesir”kuralları çerçevesinde yazılan bu eserlerde kamp ortamı, yaşama ve çalışma koşulları, var olma mücadelesi verirken insanların yozlaşması, mahkûm tipleri, kadınlar, doğa, kampın dışında kalmış aile bireyleri ve kampta konuşulan dil konuları ayrı başlıklar altında ele alınmıştır. Anı ve dokümanter nitelik gösteren bu eserlerde kendi içinde bir tezat oluşturan iyilik ve kötülük motiflerinin ağırlıklı olarak işlendiği görülmüştür. Olağanüstü zor şartlarda hayatta kalabilen V. Şalamov ve Ye. Ginzburg'un eserleri gelecek kuşaklara bellek mirası olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the narratives of Soviet camp literature that revolve around Varlam Shalamov's“new prose”manifesto and the memory space of Kolyma. The Gulag camp subject, previously addressed by notable authors such as A. Solzhenitsyn, O. Volkov, B. Sinyavsky, S. Dovlatov, V. Grossman, V. Shalamov, and Ye. Ginzburg, is specifically delimited within the context of Kolyma as a place of memory, with a focus on V. Shalamov's Kolyma Tales series and Ye. Ginzburg's novels“Journey into the Whirlwind”and“Within the Whirlwind”. In the stories and works written within the framework of the“new prose”rules, which have similarities with the existentialism movement, the camp environment, living and working conditions, people who degenerate while struggling for existence, prisoner types, women, nature, family members outside the camp, and the language spoken in the camp were examined under separate headings. Through the lens of memoir and documentary, the predominant motifs of good and evil that create internal contradictions are interrogated. Ultimately, the works of V. Shalamov and Ye. Ginzburg, both of whom survived extreme conditions, are evaluated as a legacy of memory for future generations.