İki farklı yüzey örtücü ajanın çeşitli geçici yumuşak astar materyallerinin fiziksel özelliklerine ve yüzey netliğine olan etkisi
Effects of two different surface coating agents on the physical properties and detail reproduction of various temporary soft denture liners
  1. Tez No: 79707
  2. Yazar: ADİL KİPALEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ YAVUZYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
-155- ÖZET Bu çalışmada; iki geçici yumuşak astar materyali üzerine iki farklı yüzey örtücü ajan uygulanmış ve bu uygulamanın, yumuşak astar materyallerinin su emilimi, sertlik, yük karşısında deformasyon gibi fiziksel özellikleri ile yüzey netliğine etkisi incelenmiştir. Çalışmamız, in vitro olarak gerçekleştirilmiş ve yukarıda belirtilen özelliklerin incelenmesinde dört farklı test uygulanmıştır. Her test grubunda 60 adet olmak üzere, toplam 240 adet örnek test edilmiştir. Araştırmamızın sonuçlarına göre; yüzey örtücü ajan uygulaması neticesinde geçici yumuşak astar materyallerinin fiziksel özelliklerinin olumsuz yönde etkilendiği, yüzey netliği özelliğinin ise etkilenmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-156- SUMMARY In this research; two surface coating agents are applied to the surface of two different temporary soft lining materials. The effects of this application on the physical properties of temporary soft lining materials such as; water absorbtion, hardness, load deformation and the property of detail reproduction are evaluated. Our research is accomplished in in vitro conditions and 4 different tests are applied for evaluating the properties mentioned above. Each test group consists of 60 samples, and a total of 240 samples are tested. Results of our research indicate that; application of surface coating agents effects the physical properties of temporary soft lining materials such as, water absorbtion, hardness, load deformation negatively. On the other hand, the property of detail reproduction is not effected by the application.