Yarışmacı hentbolcularda denge performansının açık veri seti ile karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of balance performance in competitive handball players with open data set
  1. Tez No: 797120
  2. Yazar: AYŞE MELİZ ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Vücudumuzu bir eylem için hareket ettirdikten sonra dengeyi ve duruşu korumak, motor ve duyu sistemleri arasındaki karmaşık bir iletişimin sonucudur (Ghez ve Krakauer, 2000). Herhangi bir aktiviteyi gerçekleştirmek için, yön değiştirmek ve ardından vücudu stabilize etmek için postüral kontrolü sağlamak gereklidir. Postural kontrol, stabilite ve oryantasyon olmak üzere iki amaç için vücudun uzaydaki pozisyonunu kontrol etmek olarak tanımlanır (Gürsoy, 2019). Postural oryantasyon, yerçekimi, destek yüzeyi, görsel ortam ve iç referanslara göre vücut hizalamasının aktif kontrolü olarak tanımlanır (Horak, 2006). Vestibüler sistem yerçekimi ile olan ilişkiden sorumludur. Somatosensoriyel sistem farklı vücut bölümleri arasındaki ilişkiden sorumludur. Görsel sistem vücudun çevre ile ilişkisini kontrol eder. Postural stabilite genellikle denge kavramı ile birbirinin yerine kullanılır. Denge, destek tabanı (Base of Support, BOS) üzerinde kütle merkezinin (Center of Mass, COM) kontrolü olarak tanımlanabilir. İnsanlarda vücut dengesini ölçmek için en yaygın kullanılan sinyallerden biri; basınç merkezinin (Center of Presure - COP) yer değiştirmesidir. COP, dikey yer tepki kuvveti vektörünün uygulama noktasıdır ve üzerindeki tüm kuvvetlerin ağırlıklı ortalamasını temsil eder (Montesinos vd, 2018). COP yer değiştirmesi kuvvet platformu ile ölçülür. Katılımcının belirli zaman periyotlarında anterior-posterior (AP) ve medio-lateral (ML) yönlerindeki salınımları ile ilişkilendirilerek sunulur (Santos​ ve Duarte, 2016). Literatürde COP yer değiştirmesi ile ilgili pek çok araştırma vardır. 2016'da yapılan bir çalışmada (Santos​ ve Duarte, 2016); 163 katılımcının (116 kadın, 47 erkek), Yumuşak (Balance Pad; Airex AG, Sins, Switzerland) ve sert zeminde, 60 saniye boyunca, Gözler açık ve kapalı olacak şekilde üçer kez ölçümleri alınmış ve oluşturulan veri seti kamuya açılmıştır. Bu çalışmada, kamu veri setindeki sedanter bireylere ait denge performansı verileri Python ile yazılacak algoritmalar sayesinde okunacak, filtrelenecek ve analiz edilecektir. Elde edilen çıktı, hentbolcuların denge performansları ile karşılaştırılacak ve yorumlanacaktır. Çalışmanın amacı (1) hentbol sporcularının ayakta postüral denge verilerini (COP-AP ve COP-ML) inceleyerek sedanter bireylerin verileri ile karşılaştırmak, (2) farklı postüral denge ölçüm testlerinde (gözleri açık, gözleri kapalı) hentbol sporcularının denge performansının nasıl etkilendiğini incelemek ve (3) sedanter bireylerin veri analizini Python programlama dili ile hazır veri seti üzerinden yaparak kamuya açık bir kaynak oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
Maintaining balance and posture after moving our body for an action is the result of a complex communication between the motor and sensory systems (Ghez and Krakauer, 2000). To perform any activity, it is necessary to maintain postural control to change direction and then stabilize the body. Postural control is defined as controlling the position of the body in space for two purposes: stability and orientation (Gürsoy, 2019). Postural orientation is defined as active control of body alignment with respect to gravity, support surface, visual environment, and internal references (Horak, 2006). The vestibular system is responsible for the relationship with gravity. The somatosensory system is responsible for the relationship between different body parts. The visual system controls the body's relationship with the environment. Postural stability is often used interchangeably with the concept of balance. Balance can be defined as the control of the center of mass (Center of Mass, COM) over the base of support (BOS). One of the most commonly used signals to measure body balance in humans; is the displacement of the center of pressure (Center of Pressure - COP). COP is the application point of the vertical ground reaction force vector and represents the weighted average of all the forces on it (Montesinos et al, 2018). COP displacement is measured with the force platform. It is presented in relation to the participant's oscillations in the anterior-posterior (AP) and medio-lateral (ML) directions at certain time periods (Santos​ and Duarte, 2016). There are many studies about COP displacement in the literature. In a study conducted in 2016 (Santos and Duarte, 2016); 163 participants (116 women, 47 men), On rigid and unstable surface, for 60 seconds, Measurements were taken 3 times with eyes open and eyes closed, and the data set was made public. In this study, the balance performance data of sedentary individuals in the public data set will be read, filtered and analyzed by algorithms to be written in Python programming language. The obtained output will be compared and interpreted with the balance performances of the handball players. The aim of the study is (1) to examine the standing postural balance data of handball players (COP-AP and COP-ML) and compare them with the data of sedentary individuals, (2) to examine how the balance performance of handball players is affected in different postural balance measurement tests (eyes open, eyes closed), and (3) to create a public open source by making data analysis of sedentary individuals over a ready-made data set with Python programming language.