Ankara-Anafartalar bölgesi birinci ulusal mimarlık dönemi konutları kapsamında İlhan Aydın apartmanı (Altan sokak no:6) restorasyon önerisi
İlhan Aydin apartment (Altan street no: 6) restoration proposal, within the scope of the first national architecture period residences in Ankara-Anafartalar region
- Tez No: 797119
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SAĞIROĞLU DEMİRCİ, DOÇ. DR. CAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Milli Mücadele dönemi ülkede sosyal, kültürel, ekonomik birçok dengede değişiklikler yaşanmıştır. Mimariye de yansıyan dönemin etkileri Ulusal Mimarlık Dönemi olarak adlandırılmış ve kamudan sivile tüm yapılarda kendine yer bulmuştur. Atatürk'ün 1919'da Ankara'ya gelişi ile kent ülkenin önemli bir merkezi konumuna yerleşmiş ve Ulusal Mimarlık Dönemi izlerinin de ilk buradan yayılmasına olanak sağlamıştır. Meclisin de açılması ile doğacak konut ihtiyacı için yeni yollar aranmıştır. Bu çalışmada dönemin yapılarının mimari özellikleri ile yeni çözüm olan apartman yapıları incelenmiştir. Anafartalar Bölgesi'nde yer alan İlhan Aydın Apartmanı'nın bu nitelikleri görebildiğimiz önemli yapılardan biri olarak korunma ihtiyacı tespit edilmiş ve yapı hakkında belgelenmeye dair bir veriye rastlanamadığı için literatüre katmak adına seçilmiştir. Çalışma kapsamında İlhan Aydın Apartmanı'nın mevcut durumu detaylı bir biçimde belgelenmiş, değişimler tespit edilmiş, döneme ait diğer yapılarla karşılaştırması yapılarak ve gerekli belgeler toplanarak restitüsyonu hazırlanmıştır. Sonunda yapının özgünlüğüne uygun, bulunduğu çevrede korunması ve yaşaması açısından işlevsel bir öneri ile fiziksel müdahale kararları geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the National Struggle period, there were changes in many social, cultural and economic balances in the country. The effects of the period, which were also reflected in the architecture, were called the National Architecture Period and found a place in all buildings from public to civil. With Atatürk's arrival in Ankara in 1919, the city became an important center of the country and allowed the traces of the National Architecture Period to spread from here for the first time. New ways have been sought for the housing need that will arise with the opening of the parliament. In this study, the architectural features of the buildings of the period and the new solution apartment buildings were examined. Ilhan Aydın Apartment Building, located in the Anafartalar Region, has been identified as one of the important buildings where we can see these qualities, and the need for preservation has been determined and since there is no documentation about the building, it has been selected for inclusion in the literature. Within the scope of the study, the current situation of İlhan Aydın Apartment was documented in detail, the changes were determined, its restitution was prepared by comparing it with other buildings belonging to the period and by collecting the necessary documents. Finally, a functional proposal and physical intervention decisions were developed in terms of the originality of the building and its preservation and living in its environment.