Bakü Tiflis Kars hattı bağlamında Türkiye'nin konumunun pazarlama açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Turkey's position on Baku Tbilisi Kars line in terms of marketing
- Tez No: 797122
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERDAR ERCİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye için büyük önem arz eden Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattını hizmet pazarlaması perspektifinden incelemek ve süreç içerisinde yer alan firmaların birbirlerine sağladığı katkıyı ve iş birliklerini analiz edebilmektir. Bu amaçla öncelikle literatür gözden geçirilmiş, hizmet kalitesi ve pazarlama performansı bağlamında konunun ele alınabileceği ortaya konulmuştur. İlerleyen bölümlerde Türkiye'nin mevcut demiryolu taşımacılığı gelişmeleri üzerinde durulmuş BTK demiryolu hattı ve devam eden demiryolu hattı projeleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma bölümünde ise Türkiye'de faaliyet gösteren demiryolu taşımacılığı hizmeti alan firmalara yönelik anket yöntemi ile veriler toplanmıştır. Ortalamalar, sıklık dağılımları tanımlayıcı istatistikler olarak kullanılırken, gruplar arası ortalamaların farklılıklarını ölçmek için t-testi ve varyans analizleri kullanılmıştır. Hizmet kalitesi ölçeğindeki alt boyutları keşfetmeye yönelik olarak keşfedici faktör analizi, boyutlar arası ilişkileri ölçmek ve hipotezleri test etmek için ise regresyon ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre ana hizmet sağlayıcının vermiş olduğu hizmetin kalitesinin artması Türkiye'de lojistik ve dış ticaret alanında faaliyet gösteren firmaların pazarlama performanslarını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the Baku-Tbilisi-Kars Railway Line, which is of great importance for Turkey, from the perspective of service marketing and to analyze the contributions and collaborations of the companies involved in the process. For this purpose, first, the literature was reviewed, and it was revealed that the subject could be handled in the context of service quality and marketing performance. In the following sections, the current railway transport developments in Turkey are emphasized, and the BTK railway line and the ongoing railway line projects are examined in detail. In the research part, data were collected by the survey method for the companies operating in Turkey and receiving railway transportation services. While means and frequency distributions were used as descriptive statistics, a t-test and analysis of variance were used to measure the differences between the means between groups. Exploratory factor analysis was used to explore the sub-dimensions in the service quality scale, and regression and correlation analyses were used to measure the relationships between dimensions and test hypotheses. According to the results obtained, it has been determined that the increase in the quality of the service provided by the main service provider positively affects the marketing performance of the companies operating in the field of logistics and foreign trade in Turkey.