Ortaokul matematik öğretmenlerinin diskalkuliye yönelik bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of middle school mathematics teachers' level of knowledge about dyscalculia
- Tez No: 797136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı ortaokul matematik öğretmenlerinin diskalkuli terimi, diskalkulinin sebepleri, belirtileri, toplumda görülme oranı, müdahalesi hakkında ve diskalkulik çocukların özellikleri, diskalkulinin diskalkulik çocukların hayatına etkileri ile ilgili bilgi düzeylerini ve farkındalıklarını araştırmak, eksik ya da yanlış bilgilerini ortaya çıkararak düzeltilmesi yönünde farkındalık oluşturmaktır. Yöntem: Bu araştırmada, ortaokul matematik öğretmenlerinin diskalkuli hakkında bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla betimsel araştırma yöntemlerinden tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın verileri anket yardımı ile toplanmıştır. Anket Google formlar aracılığıyla oluşturulmuştur. Google form anket linki öğretmenlerle paylaşılmıştır. Ankete 44 kadın, 39 erkek olmak üzere 83 ortaokul matematik öğretmeni katılmıştır. Araştırmaya mesleki kıdemi fazla ve çoğunluğu lisans mezunu olmak üzere lisans, lisansüstü ve doktora mezunu olan matematik öğretmenleri katılmıştır. Veriler, frekans analizi kullanılarak analiz edilmiş ve sonuçlar yüzdeler ve frekanslar şeklinde tablolar hâlinde sunulmuştur. Bulgular: Elde edilen sonuçlara göre ortaokul matematik öğretmenlerinde diskalkuli farkındalığı oldukça düşüktür. Diskalkuli farkındalığı kadın öğretmenlerde erkek öğretmenlere göre daha fazladır. Yüksek lisans düzeyinde eğitime sahip öğretmenlerin diskalkuli farkındalığı lisans ve doktora mezunu öğretmenlere göre daha yüksektir. Öğretmenlerin mesleki deneyim sürelerinin, diskalkuli bilgileri üzerinde doğrudan bir etkisi gözlemlenmemiştir. Öğretmenlerin çoğu diskalkuli hakkında herhangi bir eğitim almamışlardır. Diskalkuli bilgisi olan öğretmenlerin yarıya yakını diskalkulinin sebep olduğu durumlardan haberdardırlar. Kısmen diskalkuli bilgisine sahip öğretmenlerin ise diskalkulinin sebep olduğu durumlar hakkında farkındalıkları daha düşüktür. Diskalkuliye sebep olan durumlar hakkında öğretmenlerin çok azının doğru bilgiye sahip olduğu fark edilmiştir. Katılımcıların yaklaşık yarısı diskalkulinin toplumda görülme oranına farkındalığa sahiptir. Diskalkuli belirtileri konusunda öğretmenlerin eksik ve yanlış bilgilerine rastlanmıştır. Öğretmenlerin çoğu diskalkuli belirtilerinin ortaya çıkma zamanının farkındadırlar. Öğretmenlerin yarıdan fazlası diskalkulinin tanılanması için üzerinde uzlaşılmış bir test olduğunu düşünmektedirler. Öğretmenler diskalkulinin kısmen ya da tamamen aşılabileceğinin farkındadırlar. Öğretmenlerin yaklaşık yarısı diskalkuli şüphesi uyandıran bir durumla karşılaşmadıklarını, şüphe uyandıran bir durumla karşılaştıklarında öğrenciyi kısmen tanıyabileceklerini belirtmişlerdir. Ek olarak öğretmenler diskalkulik çocukla karşılaşma durumunda müdahale için ise ne yapacaklarını bilmediklerini ifade etmişlerdir. Öğretmenlerin çok azı diskalkuli şüphesi ile karşılaşmıştır. Diskalkuli şüphesi ile karşılaşan bu öğretmenlerin de diskalkuliye müdahale konusunda bilgilerinin yetersiz olduğu saptanmıştır. Dolayısıyla öğretmenlerin diskalkulik çocuklara doğru matematik öğretimi konusunda eksik ve yanlış bilgilere sahip oldukları belirlenmiştir. Sonuçlar: Ortaokul matematik öğretmenlerinde diskalkuli farkındalığı düşüktür. Diskalkuli belirtileri, sebepleri, diskalkuliye doğru müdahale edilmesi konusunda öğretmenlerin yanlış ve eksik bilgileri mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the level of knowledge and awareness of middle school mathematics teachers about the term dyscalculia, its causes, symptoms, prevalence rate in the society, intervention, characteristics of dyscalculic children, and the effects of dyscalculia on the lives of dyscalculic children, and to raise awareness for correction by revealing missing or incorrect knowledge. Method: In this study, the survey model, one of the descriptive research methods, was preferred to determine the level of knowledge of middle school mathematics teachers about dyscalculia. The data of the study were collected with the help of a questionnaire. The questionnaire was created through google forms. Google form survey link was shared with the teachers. 83 middle school mathematics teachers, 44 female and 39 male, participated in the survey. Mathematics teachers with high professional seniority and the majority of them were undergraduate graduates participated in the study. The data were analyzed using frequency analysis and the results were presented in tables as percentages and frequencies. Results: According to the results, dyscalculia awareness in middle school mathematics teachers is 22.89%. Dyscalculia awareness is higher in female teachers than male teachers. The dyscalculia awareness of teachers with master's degree is higher than that of teachers with bachelor's and doctoral degrees. No direct effect of teachers' length of professional experience on their knowledge of dyscalculia was observed. 95% of the teachers did not receive any training about dyscalculia. Almost half of the teachers with dyscalculia knowledge are aware of the conditions caused by dyscalculia. Teachers with partial knowledge of dyscalculia were less aware of the conditions caused by dyscalculia. Teachers have a misconception that inattention causes dyscalculia. It was noticed that very few teachers had accurate information about the conditions that cause dyscalculia. Awareness of the prevalence of dyscalculia in the society was 47.36%. Teachers had incomplete and incorrect information about the symptoms of dyscalculia. Most of the teachers were aware of the timing of the onset of dyscalculia symptoms. More than half of the teachers think that there is a definite test for dyscalculia. Teachers are aware that dyscalculia can be partially or completely overcome. About half of the teachers state that they have never encountered a situation that raises suspicion of dyscalculia. When they encounter a suspicious situation, they think that they can partially recognize it, but they do not know what to do for intervention. A small number of teachers encountered suspicion of dyscalculia, and it was found that the teachers who encountered suspicion of dyscalculia had insufficient knowledge about intervention in dyscalculia. Teachers were found to have incomplete and inaccurate knowledge about teaching mathematics to dyscalculic children. Conclusions: Awareness of dyscalculia among middle school mathematics teachers is low. It was found that teachers had inaccurate and incomplete knowledge about the symptoms, causes, and correct intervention for dyscalculia.