Ortaokul matematik öğretmenlerinin dönüşüm geometrisi öğretiminde yaşadıkları problemler ve bu sorunların çözümü için öneriler
Middle school matematics teachers' problems in teaching transformational geometry and their suggestions for the solution of these problems
  1. Tez No: 345133
  2. Yazar: SERAP İLASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, dönüşüm geometrisinin uygulanması sırasında orta okul matematik öğretmenlerinin yaşadığı problemleri ve bu problemleri çözme yollarını belirlemek ve betimlemektir. Ankara ilinde görev yapmakta olan toplam 6 ortaokul matematik öğretmeni çalışmaya katılmışlardır. Bu çalışmanın verileri katılımcılarla birebir görüşme yoluyla toplanmıştır.Bulgular katılımcı ögretmenlerin problemlerinin üçe ayrıldığını göstermiştir. Bu problemler öğretmenden kaynaklanan sorunlar, öğrenciden kaynaklanan sorunlar ve kullanılan kaynaklardan oluşan sorunlar. Katılımcılar materyal eksikliği (özellikle teknolojik materyaller), ders kitabı yetersizligi, görselleştirme yetenegi eksikliği, fiziksel mekânların yetersizliği ve zaman yetersizliği sebebiyle öğretim sırasında zorlandıklarını ifade etmişlerdir. Araştırmanın bulgularına göre en çok sorun yaşanan konu dönme konusudur. Bu sorunun sebebinin sınıflardaki teknoloji eksikliği olduğunu ifade etmişlerdir. Öğretmenler dönüşüm geometrisinin uygulanması ile ilgili uygun eğitim ve desteği almadıkları için kendilerini dönüşüm geometrisini uygulama konusunda yeterli hissetmemişlerdir. Katılımcılar Bakanlığın desteğinin arttırılmasını, geometri materyallerinin yeterli sayıda olmasını, okullardaki fiziksel şartların iyileştirilmesini ve dönüşüm geometrisi ders saati sayısının arttırılmasını önermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to reveal and define the problems middle school mathematics teachers experienced in applying transformational geometry and the solutions they proposed to overcome these problems. A total of six elementary mathematics teachers (grades 5-8) in Ankara participated in the study. The data were collected by means of one-to-one interviews with the participants.The findings indicated that the participants? problems divided into three parts. These problems were problems arising from teachers, problems arising from students and problems arising from resources. The participants expressed challenges in teaching due to lack of materials, textbooks, and visualization ability of teachers, classroom size, and time. According to the findings, rotation was the most problematic issue. The participants claimed insufficient technological materials were the reason of this problem. Participants did not feel confidence enough to implement transformational geometry especially in rotation since they lacked adequate training and support. The participants claimed that the Ministrys support should be increased, concrete and technological materials should be sufficient in number, and the duration of transformational geometry lesson should be increased.