Avrupa'da yaşayan azınlıkların yaşam memnuniyetini etkileyen faktörlerin yol analizi ile incelenmesi
Examining the factors that affect the life satisfaction of minorities living in Europe with path analysis
- Tez No: 797169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İstatistik, Sociology, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yaşam memnuniyeti, ülkelerin refah düzeyini anlamak adına önemli bir gösterge haline gelmiştir. Aynı zamanda, savaş, daha iyi yaşam koşulları, eğitim kalitesi gibi çeşitli nedenlerle göçlerin artışta olduğu bu dönemde, kendi ait olduğu topluluğu bırakarak yabancı ve azınlık olmak pahasına yeni bir hayat kuran kişilerin yaşam memnuniyetinde nasıl bir değişim olduğu araştırılmak istenmiştir. Herhangi bir fiziksel ya da kültürel farklılığı dolayısıyla ayrıştırılması sonucu, eşit olmayan muamelelerle karşılaşan ve toplu ayrımcılığa maruz kalan kişiler ve/veya topluluklar azınlık kategorisine girmektedir Bu çalışmada, Avrupa verilerinden faydalanılmış ve azınlık grup olarak dini farklılık ele alınmıştır. Avrupa'da azınlık olan dinlerden İslam seçilerek Müslüman olduğunu belirten kişilerin yaşam memnuniyetinin azınlık olmayanlara göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Bu amaçla, Avrupa Sosyal Projesi (ASP)'ne ait verilerden Müslüman Azınlıkların olduğu 10 ülke seçilmiştir. Hristiyan ve Müslüman Azınlık olarak belirlenen iki grubun, biri Sosyo-Ekonomik göstergelerden oluşan Model 1 ve güven değişkenini inceleyen Model 2 üzerinden, yol analizi metotuyla yaşam memnuniyeti incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Life satisfaction has become an important indicator for understanding the welfare level of countries. At the same time, in this period when immigrations are increasing due to various reasons such as war, better living conditions and education quality. It is aimed to investigate how the life satisfaction of people who leave their own community and establish a new life at the expense of being a foreigner and minority. In this study, European data is utilized and religious difference is discussed as a minority group. Islam was selected as one of the minority religions in Europe and it was examined whether the life satisfaction of people who state that they are Muslim differs from non-minority religions. For this purpose, 10 countries with Muslim minorities were selected from the data of the European Social Project (ESP). The life satisfaction of two groups determined as Muslim Minority and Christian was analyzed through Model 1, which consists of Socio-Economic indicators, and Model 2, which examines the trust component, using the path analysis method.