Bağışlamanın geri alınması
Withdrawal of gift
  1. Tez No: 797170
  2. Yazar: FEYZA EYLÜL ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU KAYA KIZILIRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Çalışmamız, bağışlama sözleşmesinin bu sözleşmeye özgü sona erme hallerinden olan geri alma yolu ile sona ermesini ele almaktadır. Bağışlamanın karşılıksız kazandırma niteliğini haiz olmasından ötürü kanun koyucu borçların genel sona erme nedenlerinin yanında bağışlayanı koruma amacına hizmet eden birtakım hükümler sevk etme gereği görmüş ve bu bakış açısıyla bağışlayana bağışlamayı geri alma yolu ile sona erdirme imkânı tanımıştır. Bu çerçevede çalışmamızda kanun koyucunun bağışlamanın geri alınması hakkını tanımaktaki amacı, bağışlamanın geri alma yolu ile sona erme nedenleri, geri almanın taraflar ve üçüncü kişiler açısından sonuçları, Türk hukukundaki literatür ve Yargıtay'ın bu konudaki uygulama ve görüşleri dikkate alınarak irdelenmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde, bağışlama sözleşmesi hakkında ön bilgilere yer verilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde, bağışlamanın geri alma ile sona erme halini irdelemeye geçmeden evvel, bağışlamanın geri alma dışındaki sona erme hallerine kısaca değinilmiş, ardından geri alma hakkının benzer hukuki imkânlardan farkları ortaya konularak çalışmamızın esas konusunu teşkil eden yerine getirilmiş bağışlamaların ve bağışlama sözü verme sözleşmelerinin münferit sona erme nedenleri irdelenmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise, geri alma hakkının kullanılma şekli, hakkın sahibi gibi konular üzerinde durulmuş, son olarak hakkın kullanımının taraflar ve üçüncü kişiler üzerindeki etkisine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the termination of the deed of gift by withdrawal, which is one of the termination reasons specific to this agreement. Since the gifts have the disposition without consideration by nature, the legislator deemed it necessary to regulate some provisions that serve the purpose of protecting the donor besides the general reasons for the termination of debts and with this point of view, the legislator have provided the donor the opportunity to terminate the gift by withdrawing it. In this context, in our study, the purpose of the legislator in recognizing the right of withdrawal of gift, the reasons for the termination of deed of gift through withdrawal, the consequences of withdrawal for the parties and third parties have been examined, by taking into consideration the literature in Turkish law and the practices and opinions of the Court of Appeals on this subject. In the first chapter of our study, general information regarding the deed of gift has been provided. In the second chapter of our study, before examining termination of deed of gift through withdrawal, the reasons for the termination of the deed of gift other than the withdrawal are mentioned, then the differences of the right of withdrawal from similar legal opportunities have been discussed, and afterward the discrete reasons for the termination of the fulfilled donations and promise of gift agreements, which are the main subject of our study, have been examined. In the last chapter of our study, issues such as the use of the right of withdrawal and the owner of the right have been emphasized, and finally the effect of the use of the right on the parties and third parties has been discussed.