Efficient routing in vanet networks using clustering and segmentation algorithm
- Tez No: 797194
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
VANET, arabalar yerine araçları birbirine bağlayan bir ağ türüdür (MANET). VANET, akıllı ulaşım sistemlerinin (ITS) (V2X) bir parçası olarak diğer arabalara, altyapıya ve dış dünyaya bağlanabilen kablosuz vericilere sahiptir. DSRC ve WAVE (araç bağlamlarında kablosuz erişilebilirlik) protokolleri kullanılır. VANET'ler, düğümleri MANET'lerden daha hızlı hareket ettirebilir. VANET'lerde düğüm hareketi tahmin edilemez ve hızlıdır, bu da ağ kullanılabilirliğine, ölçeklenebilirliğe ve yapısal istikrarsızlığa neden olur. Ağın Hizmet Kalitesini (QoS) düşürerek daha fazla iletişim hatasına neden olur Sabit kanatlı insansız hava aracı ağları için biyo-ilhamlı yönlendirme algoritmaları üzerine araştırma eksikliği nedeniyle, biyo-ilhamlı yönlendirme algoritmalarının geleneksel yönlendirme algoritmalarından daha iyi performans gösterdiğini göstermeliyiz. Üç boyutlu bir ortamın, uygun bir hareketlilik modelinin ve kabul edilebilir düğüm hız aralıklarının olmaması, VANET ağlarındaki yönlendirme sorununu çözmek için ele alınması gereken engellerdir. Bu çalışmanın amacı bilgi boşluklarını doldurmaktır. VANET mobilite modelleri ile bu araştırma, biyo-ilhamlı bir yönlendirme algoritması olan AdHoc'u iki yaygın yönlendirme algoritması olan AODV ve OLSR ile karşılaştırır.
Özet (Çeviri)
VANET is a type of network (MANET) that connects vehicles instead of cars. The VANET has wireless transmitters that can connect with other cars, infrastructure, and outside world as part of an intelligent transport systems (ITS) (V2X). DSRC and WAVE (wireless accessibility in vehicular contexts) protocols are utilized. VANETs are able to move nodes more quickly than MANETs. In VANETs, node movement is unpredictable and rapid, resulting in network availability, scalability, & structural instability. It decreases the network's Quality of Service (QoS), resulting in more communication errors We must show that bio-inspired routing algorithms outperform conventional routing algorithms due to the lack of research on bio-inspired routing algorithms for fixed-wing unmanned aerial vehicle networks. The absence of a three-dimensional environment, a suitable mobility model, and acceptable node speed ranges are all obstacles that must be addressed to solve the routing issue in VANET networks. This study's goal is to fill information gaps. With VANET mobility models, this research compares AdHoc, a bio-inspired routing algorithm, against AODV and OLSR, two common routing algorithms