A new geocast routing protocol for Vanet
Vanet için yeni bir geocast yönlendirme protokolü
  1. Tez No: 685225
  2. Yazar: SINA GOGANI KHIABANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA FATMA OKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yıllarda, Vehicular Ad hoc Network'ün bilim ve endüstride artan kullanımı nedeniyle, bu ağlar daha fazla ilgi görmüştür. VANET'ler, düğümlerin araç olduğu özel bir Mobil Ad hoc ağ türüdür. Hareketli araçlar da bu ağın diğer araçlarla iletişim kurabilen düğümleridir. VANET'ler, araçların herhangi bir merkezi altyapıya ihtiyaç duymadan kendi kendini organize eden ağlar oluşturmasını sağlar. Araçlar ile bu araç, yaya ve rot yan birimleri ağı arasındaki bu iletişimin daha fazla güvenlik, konfor ve verimlilik sağlayabilmesi için şarttır. Bu hedeflere ulaşmak için ağ güvenilir olmalı ve çok az gecikmeye sahip olmalıdır. özellikle güvenlik uygulamaları için. Konum tabanlı yönlendirmede araçlar, konumlarını bilebilir ve bir küresel konumlandırma sistemi (GPS) kullanarak diğer düğümleri konumları hakkında bilgilendirebilir. Bu özellik, konum tabanlı yönlendirme protokollerini VANET'lerde baskın seçim haline getirir. VANET'lerde yönlendirme çok önemlidir ve araçların yüksek hızının yanı sıra ağın dinamik topolojisi, bu ağlarda yönlendirmeyi birçok zorlukla karşı karşıya bırakmıştır. VANET'in yönlendirmesindeki en zorlu konulardan biri, yüksek performanslı bir araçlar arası yönlendirme algoritması seçmektir. Bunun nedeni, bu tür ağların performansında yönlendirmenin önemli rolüdür. Bu tür ağlar için birçok yönlendirme algoritması, araçların yüksek hızı ve hızlı topoloji değişikliği nedeniyle iyi performans göstermemiştir. Geocast yönlendirme, bu yönlendirme protokollerinin bir alt kategorisidir ve paket için hedef bir coğrafi alan ve içindeki tüm düğümlerdir. o alan paketi alacak. Hedef alan kaynağa yakın olduğunda, sel kullanan bazı iyi bilinen protokoller iyi çalışabilir ancak bu ağların büyük olduğunu biliyoruz, bu nedenle hedef kaynaktan uzaksa selden kaynaklanan ek yük tıkanıklığa neden olabilir. Çoğu geocast yönlendirme algoritması, işaret mesajlarını değiştirerek kaynağın ve bitişik araçların konumunu günceller. Ancak komşu araçların konum bilgilerinin güncel olmaması veya yanlış olması durumunda kaynak düğüm doğru karar veremeyebilir ve bir sonraki adım için uygun bir röle düğümü bulamayabilir. Bu Tezde, daha az gecikme ve daha yüksek paket teslim oranı ile verimli bir yol bulan, işaret mesajlarının kullanılmadığı bir geocast yönlendirme protokolü tanıtılmaktadır. Bu protokolde, bir düğüm bir paket göndermek istediğinde, hedefe doğru ilerleme, kesişim farkındalığı ve konum tahmini dikkate alınır, bu da bir sonraki düğüm seçimini iyileştirir, gecikmeyi ve paket kaybı oranını azaltır. Simülasyon sonuçları, önerilen yöntemin uc protokole kıyasla daha yüksek bir paket teslim hızına ve daha düşük uçtan uca gecikmeye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, due to the increasing use of Vehicular Ad hoc Network in science and industry, these networks have received more attention. VANETs are a special type of Mobile Ad hoc networks in which nodes are vehicles. Moving vehicles are also nodes of this network that can communicate with other vehicles. VANETs allow vehicles to form self-organized networks without the need for any central infrastructure. To be able to provide more safety, comfort and efficiency these communications between vehicles and this network of vehicles, pedestrians and road side units is a must. In order to accomplish these goals the network should be reliable and have little delay. Especially for safety applications. In location-based routing vehicles can know their location and inform other nodes of their location using a global positioning system (GPS). This feature makes location based routing protocols the dominant choice in VANETs. Routing is very important in VANETs, and the high speed of vehicles as well as the dynamic topology of the network have made routing in these networks face many challenges. One of the most challenging issues in VANET's routing is choosing a high-performance inter-vehicle routing algorithm. This is due to the important role of routing in the performance of this type of network. Many routing algorithms for this type of network have not performed well due to the high speed of vehicles and rapid topology change. Geocast routing is a sub-category of these routing protocols where the destination for the packet is a geographical area and all the nodes in that area will get the packet. When the destination area is close to the source then some well-known protocols which use flooding can work fine, but we know these networks are large so if the destination is far from the source then the overhead caused by flooding may result in congestion. Most geocast routing algorithms update the position of the source and adjacent vehicles by swapping beacon messages. However, if the location information of neighboring vehicles is out of date or inaccurate, the source node may not be able to make the right decision and find a suitable relay node for the next step. In this Thesis we introduce a geocast routing protocol without the use of beacon messages, which finds an efficient route with less delay and higher packet delivery rate. In this protocol when a node wants to send a packet, the forward progress to the destination, intersection awareness and location prediction are taken into account, which improves the next node selection, reduces latency and the rate of packet loss. The simulation results show that the proposed method has a higher packet delivery rate and lower end-to-end delay compared to three protocols.