Ömerler, Yeniköseler ve Sazılar (Polatlı-Ankara) mahalleleri çevresi jips florası
The flora of the region among the towns of Sazılar Ömerler and Yeniköseler (Polatlı-Ankara)
- Tez No: 797209
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırma alanı, Ankara ilinin Polatlı ilçesine bağlı Ömerler, Yeniköseler ve Sazılar mahalleleri çevresini kapsamakta olup bu çalışmada bu bölgelerin florası incelenmiştir. Çalışma alanı Yukarı Sakarya Bölümünde, Davis'in Grid Sistemi Haritasına göre ise B4 karesi içerisinde yer almaktadır. 2020-2022 yılları arasında yapılan arazi çalışmaları sonucunda 514 bitki örneği toplanmıştır. Toplanan bu örnekler içerisinden 33 familyaya ait 215 tür ve tür altı takson tespit edilmiştir. Bu taksonlar içerisinden 39 tanesi Türkiye için endemiktir ve endemizm oranı %18,1'dir. Tespiti yapılan taksonların 68'sı İran-Turan (%32), 8'i Akdeniz (%4), 5'i Avrupa-Sibirya (%2) elementidir. Geriye kalan 134 (%62) taksonun fitocoğrafik bölgesi belirlenmemiş veya takson geniş yayılış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The research area covers the vicinity of Ömerler, Yeniköseler and Sazılar districts of Polatlı district of Ankara province, and the flora of these regions was examined in this study. The study area is located in the Upper Sakarya Section, within the B4 square according to Davis's Grid System Map. As a result of the field studies carried out between 2020-2022, 514 plant samples were collected. Among these collected samples, 215 species and subspecies taxa belonging to 33 families were identified. 39 of these taxa are endemic to Turkey and the endemism rate is 17.6%. Of the identified taxa, 68 are Irano-Turanian (32%), 8 are Mediterranean (4%), and 5 are Euro-Siberian (2%). The phytogeographic region of the remaining 134 (62%) taxa has not been determined or the taxa are widely distributed.