ISTH-bat kanama skoru ile menstrual kanamaların değerlendirilmesi
Evaluation of menstrual bleeding using ISTH-bat score
- Tez No: 797237
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHLİS CEM AR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Amaç Menstrual kanamalarının normalden fazla olup olmadığı, hangi sınırdan sonra kanama bozukluğunun araştırılması gerektiği konusu net değildir. Çalışmamızda artmış menstrual kanama yakınması bulunmayan kadınlarda, ISTH-BAT skoru uygulanarak kanamanın niceliksel değerlendirilmesi, diğer menstrual kanama skorlamaları ile karşılaştırılarak kanamanın anormal kabul edilebileceği bir eşik değer belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışmaya İç Hastalıkları polikliniklerinden; kanama yakınması olmayan, 20-45 yaş arasında, adet gören kadınlar dahil edildi. Kronik hastalığı olanlar, antikoagülan/antiagregan ilaç kullananlar dışlandı. Katılımcılara PBAC, MIQ, ISTH-BAT, EQ-5D ve VAS skoru uygulandı. ISTH-BAT skoru ile diğer anketler arasındaki ilişki istatistiksel olarak karşılaştırıldı. ISTH-BAT skoru yüksek olan hastalar kanama bozuklukları açısından tarandı. Bulgular Çalışmaya 109 kadın dahil edildi. ISTH-BAT skoru ≥6 olan 7 kişi (%6.4) kanama bozuklukları açısından tetkik edildiğinde herhangi bir kanama bozukluğu tespit edilemedi. ISTH-BAT skorunun eşik değeri 6 olarak alındığında PBAC, EQ-5D ve VAS skorları ile istatistiksel olarak anlamlı bir bağlantı saptanmadı. ISTH-BAT eşik değeri 4'e çekildiğinde, ISTH-BAT skoru ≥4 33 kişi kanama bozuklukları açısından araştırıldığında, bir katılımcıda tip1 von Willebrand Hastalığı tespit edildi. Ayrıca PBAC, EQ-5D ve VAS skorları ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu görüldü (eşik değerin altında ve üstünde kalan hasta gruplarında sırasıyla ortalama PBAC skorları 48.1 ve 70.8 p: 0.001, EQ-5D skorları 0,870 ve 0,748 p: 0.031, VAS skorları 60.2 ve 42.9 p:0.007). Sonuç Kanama eğilimi araştırılması açısından kadınlarda önerilen ISTH-BAT skoru eşik değerinin (≥6) üzerinde ve altındaki hastalar, diğer testlerle anlamlı olarak ayrışmazken, ISTH-BAT eşik değeri 4'e çekildiğinde 4'ün altında ve üzerindeki hastaların PBAC, EQ-5D ve VAS skorları istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Assessment of abnormal menstrual bleeding is usually difficult to make given the subjectivity of the tests which usually depend on patient reported values. In this study, we aimed to test the validity of ISTH-BAT score in women to identify a threshold of abnormality for menstrual bleeding by comparing the results to other scoring systems that are used to grade the menstrual bleeding. Materials and Method Women with no complaint of abnormal menstrual bleeding, no use of antiaggregants/anticoagulants and other confounding chronic illness were included. Women were asked to answer or fill in the ISTH-BAT, PBAC, MIQ, ED-5D and VAS scores. Women with ISTH-BAT scores higher than the pre-defined threshold were investigated for probable congenital bleeding disorders. Results A total of 109 women aged between 20 and 45 were included in the study. PBAC, ED-5D and VAS scores did not differentiate among women with ISTH-BAT scores ≥6 and