Menometroraji tanılı hastalarda ISTH-BAT ve PBAC kanama skorları kullanılarak kanama bozukluklarının değerlendirilmesi
- Tez No: 771671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FETTAH
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Menometroraji adölesanlarda sık görülen bir sağlık problemidir. Bu çalışmada Resimli Kanama Değerlendirme Ölçeği (PBAC) ve Uluslararası Tromboz ve Hemostaz Derneği Bilimsel ve Standardizasyon Komitesi Kanama Değerlendirme Ölçeği (ISTH-BAT) ile kalıtsal kanama bozukluğu arasındaki ilişkiyi araştırmak ve kliniklerimizde elde ettiğimiz verilerin kullanılarak hastaların tanısını kolaylaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematoloji kliniğinde 18.11.2021-30.04.2022 tarihleri arasında menometroraji şikayeti ile başvuran 99 hasta ile 50 sağlıklı kontrolün prospektif olarak incelenmesi ile gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışma grubundaki hastaların ortalama yaşları 14,6±1,8 yıl, menarş yaşı ortalama 11,9±1,1 yıldı. Kontrol grubumuzun ortalama yaşları ise 14,2±1,2 yıl ve ortalama menarş yaşı 11,4±0,9 yıl idi. Hastaların en sık başvuru şikayeti menorajiyken, metroraji, anemi, spontan ekimoz, çarpıntı ve halsizlik diğer başvuru şikayetleriydi. Çalışmaya alınan 99 hastadan 14'ü (%14,1) kalıtsal kanama bozukluğu tanısı aldı. Bunlardan 9'u von Willebrand hastalığı tip 1, 3'ü faktör XI eksikliği ve 2'si faktör VII eksikliğiydi. 48 hastada endokrin patoloji saptanırken (19 hasta anovulatuar siklus, 14 hasta hipotalamo-pitüiter-ovaryan aks immatüritesi, 6 hasta obezite, 5 hasta tiroid patolojisi, 4 hasta polikistik over sendromu), 8 hastanın menometroraji şikayeti kullandıkları ilaçlarla (5 hasta selektif serotonin gerialım inhibitörü, 3 hasta valproik asit) ilişkili bulundu. Çalışmamızda 35 hastanın menometrorajiye sebep olan etiyolojisi tespit edilemedi. Menorajisi olan hastalarda PBAC (195,36±112,72 vs.
Özet (Çeviri)
Aim: Menometrorrhagia is a common health problem in adolescents. In this study, we investigated the relationship between the Pictorial Blood Assessment Chart (PBAC), International Society on Thrombosis and Haemostasis Scientific and Standardization Committee Bleeding Assessment Tool (ISTH-BAT) and bleeding disorders. The aim was to facilitate the diagnosis of patients by using data obtained in our clinics. Material and Methods: The study was conducted by prospectively reviewing the records of 99 patients with menometrorrhagia and 50 healthy controls in the Pediatric Hematology Clinic of Dr. Sami Ulus Obstetrics, Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital for Children between 18.11.2021 and 30.04.2022. Results: In the study group, the mean age of patients was 14,6±1,8 years, and the mean menarche age was 11,9±1,1 years. On the other hand, the mean age of our control group was 14,2±1,2 years and the mean menarche age was 11,4±0,9 years. The most common complaint of the patients was menorrhagia, and the other complaints were metrorrhagia, anemia, spontaneous ecchymosis, unexplained palpitations, and weakness. Inherited bleeding disorders were diagnosed in 14 of 99 (14,1%) patients. Of these, 9 suffered from von Willebrand disease type 1, 3 from factor XI deficiency, and 2 from factor VII deficiency. Forty-eight patients were diagnosed with diseases related to the endocrine system (19 had anovulatory cycles, 14 had immaturity of the hypotalamic-pituitary-ovarian axis, 6 had obesity, 5 had thyroid disease, and 4 had policystic ovary syndrome). The menometrorrhagia complaints of 8 patients were related to the medications they were taking (5 patients were taking selective serotonin reuptake inhibitors, 3 patients were taking valproic acid). In our study, the etiology causing menometrorrhagia could not be determined in 35 patients. PBAC (195,36±112,72 vs. 31,50±14,69, p < 0,0001) and ISTH-BAT (3,17±1,20 vs. 0,52±0,30, p < 0,0001) scores were very high in patients with menorrhagia compared to the control group. On the other hand, PBAC (240,93±144,33 vs. 187,86±105,82, p=0,103) and ISTH-BAT scores (3,57±1,15 vs. 3,11±1,20) were higher in patients with inherited bleeding disorders than in patients without inherited bleeding disorders, but no significant difference was found (p=0,181). As a result of ROC analyzes, new cutoff values for PBAC and ISTH-BAT scores were found to detect patients with and without inherited bleeding disorders. Accordingly, determining a PBAC score ≥190 (sensitivity: %66,7, specificity: %63,4) and a ISTH-BAT score ≥4 (sensitivity:%57,1, specificity:%74,4) is more helpful to detect suspected bleeding disorder. On the other hand, it was found that PBAC score (209,13±100,79 vs. 185,02±123,49) was higher in patients with anemia. However, the difference was not significant (p=0,08). With this, PBAC scores of patients with moderate and severe anemia (254,21±113,23, 218,15±75,53 vs. 185,02±123,49) were found to be higher than those of patients without anemia, and this was statistically significant (p=0,048).At the same time a weak but significant negative correlation (r=0,218, p=0,03) was found between hemoglobin value and PBAC score. It was also found that ISTH-BAT score (3,51±0,9 vs. 2,75±1,4, p < 0,0001) was significantly higher in patients with anemia.