Erken membran rüptürü olgularının prenatal ve obstetrik sonuçları
Prenatal and obstetric consequences of EARLY membrane rupture cases
  1. Tez No: 797251
  2. Yazar: KHAYALA ALAKBARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA MADAZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada; preterm doğum, neonatal morbidite ve mortalitenin önemli ve sık bir nedeni olan Prematür Erken Membran Rüptürü'nün (PEMR) maternal, fetal ve neonatal sonuçlarının incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: PEMR olgularının maternal ve neonatal sonuçlarının değerlendirilmesi amacıyla, Kliniğimizde 2015-2022 yılları arasında PEMR nedeniyle takip edilen 316 tekiz gebelik incelenmiştir. Olgular gebelik haftalarına göre altı gruba ayrıldı. Grupların maternal ve neonatal sonuçları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan olguların yaş ortalaması 30.8±5.9 yıldır.156 hasta nullipar (%49,4) 160 hasta multipar idi. Multipar hastaların %24,4'ünde PEMR öyküsü vardı. En sık rest plasenta (%19.3) olmak üzere %25.9 maternal morbidite saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to examine the maternal, fetal and neonatal outcomes of Premature Early Rupture of Membrane (PPROM), which is an important and frequent cause of preterm birth, neonatal morbidity and mortality. Materials and Methods: In order to evaluate the maternal and neonatal outcomes of PPROM cases, 316 singleton pregnancies followed up due to PPROM in our clinic between 2015-2022 were analyzed. The cases were divided into six groups according to their gestational weeks in order to examine their latency times, maternal and fetal effects. Maternal and neonatal outcomes of the groups were analyzed. Results: The mean age of the subjects included in the study was 30.8±5.9 years. 156 patients were nulliparous 49.4% and 160 patients were multiparous. 39 of the multiparous patients 24.4% also had a history of PPROM in their previous pregnancies. Maternal morbidity was detected in 25.9%, the most common being rest placenta (19.3%).