Building empathy in interior architecture education: Exploring empathic design and its reflections
İç mimarlık eğitiminde empati: Empatik tasarım ve yansımalarının araştırması
- Tez No: 797253
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİME DEMİRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İç Mimari ve Dekorasyon, Education and Training, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Empatiyi tasarım eğitimine entegre etmek öğrencilerin evrensel tasarım çözümlerini artırır, çünkü empatik tasarım tasarlanan ortamda veya ürünlerde kullanıcıların ihtiyaçlarını hissedebilmeyi ve anlayabilmeyi sağlar. Bu çalışma bir öğretim tasarımı yöntemi olarak empatik tasarım tekniklerinin, öğrencilerin empatilerinin çoklu boyutlarındaki gelişimlerine, tasarım süreçlerine ve ürünlerine ve öğrenme deneyimlerine ilişkin algılarını nasıl etkilediğini araştırmayı amaçlar. Deneysel çalışma, mevcut bir mutfağın yeniden tasarımında farklı empatik tasarım tekniklerini (tasarımcılar ve kullancılar arasında doğrudan iletişim, tasarımcılar ve kullanıcılar arasında dolaylı iletişim ve rol-alma) deneyimlemeleri, öğrenme ve tasarım sonuçlarını sanal toplantılarda çevrimiçi ortamda yansıtmaları istenen, üç grup ve bir kontrol grubu ile yapılmıştır. Nitel veri, davranışla ilgili gözlem, araştırmacının kayıt defteri, görüşmeler, ve Zoom toplantılarının video kayıtları ile elde edilen tasarım konuşmaları tutanaklarını içermektedir. Nicel veri toplama yöntemleri ise, anket ve ürün değerlendirmelerini içerir. Görüşme ve tasarım sürecinde elde edilen verilerin analizinde tematik analiz kullanılmıştır. Bulgular, empatik tasarım sürecinin öğrencilerin öğrenme deneyimleri üzerindeki algılarında olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir ve onların öz farkındalıklarını ve tasarım farkındalıklarını artırdığını göstermiştir. Ayrıca, empatik tasarım, öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştirmiş, evrensel tasarım çözümlerini kolayca bulma yönünde yardım etmiş ve tasarım sürecinin süresini kısaltmıştır. Rol alma tekniği, diğer tekniklere kıyasla öğrencilerin empatilerini artırmada ve daha fazla evrensel tasarım çözümü öneriminde bulunma konularında daha etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Integrating empathy to design education enhances students' universal design solutions since empathic design provides a feeling and understanding of a wide range of users' needs in the designed environment or products. This study investigates how using empathic design techniques as instructional design methods influence students' improvement in the multiple dimensions of empathy, design process and end products, and perceptions of their learning experience. The empirical research is conducted with three groups and a control group who are asked to experience different empathic design techniques (direct contact between designers and users, indirect contact between designers and users, and role-playing) obtaining in the redesign of an existing kitchen and reflecting their learning and design outcomes on an online session in virtual meetings. Qualitative data collection methods consist of behavioral observations, the researcher's logbook, interviews, and design conversation protocols obtained by video recordings of the Zoom meetings. Quantitative data collection methods include using a questionnaire and survey as instruments and assessment of end products. Thematic analysis was conducted to study data from interviews and design. Results indicated that an empathic design process positively indicated students' perceptions of their learning experience and enhanced their self-awareness and design awareness. In addition, empathic design improved students' problem-solving skills, helped them attain universal design solutions easily, and shortened the design process time. The role-playing technique was the most efficient compared to other techniques for raising students' empathy and proposing universal design solutions.