Greko-romen ve serbest güreş Türk milli takımları sporcularının boş zamanlarını değerlendirme faaliyetlerinin karşılaştırılması
The Comparison of greco-roman and free style wrestling Turkish national team athletes' recreational activities
- Tez No: 79728
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
49 ÖZET Bu araştırmanın amacı Greko-romen ve Serbest Türk Güreş Milli Takımları Sporculan'mn boş zamanlarım değerlendirme faaliyetlerim, güreş sporundan beklentilerini, bu sporu yapma nedenlerim, kişisel özellik ve durumlarını araştırmak, her iki grup sporcuları arasındaki farklılık olup olmadığına bakılarak bir durum tesbiti yapmaktır. Araştırma evrenim oluşturan Güreş Türk Milli Takımı Sporculan'mn tamamına (48 kişi) onların çeşitli kişisel özellik ve durumlarını, güreş sporunu yapma nedenlerini, bu spordan beklentilerini ve boş zamanlarım değerlendirme etkinliklerini ölçen bir anket uygulanmış, deneklerin cevaplarının 42 tanesi (% 85.5) anketi doğru cevaplamıştır.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY The purpose of this study was to search recreational activities, expectations from wrestling, for doing this sport, individual qualities and conditions of Greco-Roman and Free Style Wrestling Turkish National Teams' Athletes and to determine differences between these two groups. This study was conducted all of 48 Athletes of Turkish Wrestling National Team. A questionnaire was answered by 42 of 48 students (% 85.5). Statistical analysis was done by using statistical frequency (f), percentage distribution (%) and chi-square (x^) with.05 significance degree. All analysis of data were obtained from“SPSS”pocket computer program. According to the results of this study;“listening music”,“reading books, newspapers and journals”,“to visit friends”,“watching TV and going to theatre”,“going to watch sport competitions”activities were identified as the most important recreational activities doing by athletes.“To win models at important championships”,“to represent Turksih Notion”,“to come to the top levels”,“to gain monetarial status”,“to obtain a social environment”and“to obtain a respected place in the society”are the most important expectations by wrestlers.52“To enjoy doing this sport”,“to win money”,“the fittest to his skills”and“the most appropriate to his tradition”are the most important reasons by the athletes. It was found that there was a significant difference according to the recreational activities, which are“reading books, news-papers, journals”,“to visit parks, fairs, markets”,“to participate religious meetings”and“to be with parents”between greco-romen and free style wrestlers. In addition, there was significant difference between two groups,“to arouse excitement”reason for doing this sport, and“to gain monetarial status”expectation from this sport, and in points of having monetarial profit from a job out of wrestling.