Elit erkek hentbolcularda hazırlık dönemi öncesi, hazırlık dönemi sonrası ve müsabaka dönemi sonrası maximal laktat ve anaerobik eşik değişim düzeyleri
Investigation on the difference levels of the maximal lactate and anaerobic threshold of the elite handball players among pre-season in-season and after season periods
- Tez No: 79727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR SEVİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
-74- 7. ÖZET Bu çalışmada elit erkek hentbolcülerde hazırlık dönemi öncesi, hazırlık dönemi sonrası ve müsabaka dönemi sonrası dönemler arasında, maksimal laktik asit ve anaerobik eşik değişim düzeyleri araştırıldı. Çalışmada ayrıca aynı ligde mücadele eden iki takımın hazırlık dönemi öncesi ve müsabaka dönemi sonrasında maksimal laktik asit ve anaerobik eşik değişim düzeyleri araştırıldı. Çalışmaya yaş ortalamaları 25.71 + 3.55 olan, 7 'si Çankaya Belediyesi Spor Kulübünden, 7' si de Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübünden 25. 14 ± olmak üzere toplam 14 elit erkek hentbolcü gönüllü denek olarak katıldılar. Deneklerin maksimal laktat ve anaerobik eşik değerleri koşu bandında (treadmill) tespit edildi. Oyuncular, koşu bandında saatte 9 km hızda, kaleciler ise saatte 8 km hızda 5 dk ısınma koşusu yaptırıldı. Daha sonra, her 3 dk bir hız saatte 1 km arttırıldı. Yük artışları arasında ise kulak memesinden kan alınarak (45 sn içinde) sporcuların 4 Mmol/laktat olarak kabul edilen anaerobik eşik değeri tespit edildi. Sporculardan koşu bandı üzerinde tükenme noktasında alınan kan örneğinden ise maksimal laktat değerleri tespit edildi. Dinlenim laktat, dinlenim kalp atım hızı ve maksimal laktat değerleri denek oturma pozisyonunda alındı. Deneklerin yağ oranları (%), 3 bölgeden ( göğüs, karın ve uyluk ) alınan deri kıvrım kalınlıkları Jackson and Pollack yöntemine göre hesaplandı.
Özet (Çeviri)
-77- 8. SUMMARY In this study, maximal lactic acid and anaerobic threshold level changes of male elite handball players were investigated among the pre-season, in-season and off-season periods. The difference of Maximal lactic acid and anaerobic threshold level changes between the two handball teams belonged to the same league were also investigated during the pre-season and off-season periods. 14 elite handball players were participated voluntarily as subjects. 7' of them were from“Çankaya Municipality Handball Team”with the mean age 25.71 ± 3.55, and 7'of them from“Büyükşehir Municipality Handball Team”with the mean age 25.14 ± 3.39. Maximal lactic acid and anaerobic threshold levels of the subjects were determined on the treadmill. First, for the warm-up period subjects were walked on a treadmill with 9km/h speed for 5 minutes. Afterwards, speed was increased in increments of l km/h for every 3 minutes. Blood specimens were taken from each subject's ears during the treadmill test in order to determine the“an-aerobic threshold”which is known to be in correspondence with the 4 Mmol/lactate value. Maximal lactic acid values were determined from the blood taken during the exhaustion. Skinfold measurements were calculated according to the“Jackson and Pollack”procedure. Mean and standard deviation scores and differences between data's were analysed by Repeated Measures Analysis of Variance (ANOVA) Test at p-78- significance level. Sources of the differences between values were determined by using TUKEYHSD. At the end of the study, no significant difference was found in the maximal lactic acid values among the pre-season, in-season and off-season periods. Also, there was no statistically significant difference of Max. LA, AE Speed and AE KAH values among the three periods. But it is found that, Max. LA, AE Speed and AE KAH values were smaller during the in-season and off season periods compared to the pre-season period. Statistically significant difference was found for the VYO and BMI values of the subjects among the pre-season, in-season and off-season periods (p The periods in which the significant differences found were between pre-season and in-season with in-season and off-season. Statistically significant difference was found for the Weight and Max. KAH values among the pre-season, in-season and off-season periods (p The periods which the significant differences found again were between pre-season and in-season and in-season and off-season periods. Although statistically significant differences were not found among the other parameters, Considerable changes were observed related to these parameters. In the second study, the“investigation of the difference of maximal lactic acid and anaerobic threshold level changes between the two same league handball teams”, there was no statistically significant difference for the lactic acid-79- values between the teams, but maximal lactic acid values of the first team were found to be less than the second team during off-season period.