Çelik çok katmanlı çaprazlı çerçevelerde çapraz düzeninin sismik davranış üzerindeki etkisinin incelenmesi
Influence of bracing configuration on seismic behavior of multi-tiered braced frame
  1. Tez No: 797353
  2. Yazar: ALPAY COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ŞEKER, PROF. DR. BÜLENT AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Gebze Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Deprem ve Yapı Mühendisliği Programı'na Yüksek Lisans Tezi olarak sunulan bu çalışma kapsamında Çelik Çok Katmanlı Çaprazlı Çerçevelerde çapraz düzeninin sismik davranış üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çelik Çok Katmanlı Çaprazlı Çerçeveler, uçak hangarları, endüstriyel binalar, spor ve eğlence merkezleri, alışveriş merkezi ve kongre binaları gibi yüksek tek katlı ve çok katlı yapılarda yatay yük taşıyıcı sistemi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu tür Çok Katmanlı Çaprazlı Çerçeveler, temelden kat seviyesine uzanan çapraz elemanların kullanımı pratik ve ekonomik olmadığı durumlarda tercih edilir. Çelik Çok Katmanlı Çaprazlı Çerçevelerin sismik davranışının değerlendirmesine odaklanan bu çalışmada, eşit kat ve katman yüksekliklerine ve farklı çapraz düzenlerine sahip iki katmanlı üç adet çerçeve 2016 Amerikan Sismik Hükümlerine uygun olarak tasarlanmıştır. Oluşturulan sayısal modellerimizde çapraz düzenleri değiştirilerek (X, iki katta X, ters V) doğrusal olmayan statik itme analizi ve zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz gerçekleştirilmiştir. Sayısal analizlerden elde edilen veriler, kolonlarda oluşacak eğilme talepleri, çapraz elemanlara etkiyen eksenel yükler, kat ve katman yer değiştirmeleri ve katman kesme kuvvetleri dikkate alınarak incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, which was presented as a Master's Thesis to Gebze Technical University, Graduate School of Natural and Applied Sciences Civil Engineering Department Earthquake and Structural Engineering Program, the bracing configuration on seismic behavior of multi-tiered steel concentrically braced frames was influenced. Multi-tiered steel concentrically braced frames are widely used as a lateral load-resisting system in tall single-storey and multi-storey structures such as airplane hangars, industrial buildings, sports and entertainment centers, shopping malls and convention buildings. Such multi-tiered braced frames are preferred when the use of braces extending from foundation to floor level is not practical and economical. In this study, which focuses on the evaluation of the seismic behavior multi-tiered concentrically braced frames, three two-layer frames with equal storey and tier heights and different bracing confıguratıon are designed in accordance with the 2016 AISC Seismic Provisions. In our numerical models, nonlinear static pushover and nonlinear response history analysis were performed by changing the bracing confıguratıon (X, X in two layers, inverse V). The data obtained from numerical analyses, bending demands to be formed in the columns, axial loads acting on the brace members, story and tier displacements and shear resistance of tiers were examined by taking into account.