Rigour and relevance in user experience research: Investigating the practices of ux teams and firms in remote research context
Kullanıcı deneyı̇mı̇ araştırmasında tı̇tı̇zlı̇k ve alakalılık: Kullanıcı deneyı̇mı̇ ekı̇p ve fı̇rma pratı̇klerı̇nı̇n uzaktan araştırma bağlamında ı̇ncelenmesı̇
  1. Tez No: 797352
  2. Yazar: SEMİH DANIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN TÖRE YARGIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF SÜNER PLA CERDA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Kullanıcı deneyimi araştırması, gerekli kullanıcı bilgisini sağlayarak tasarım faaliyetlerini desteklemektedir ve tasarım sürecinin önemli bir parçasıdır. Kullanıcı deneyimi tasarımcıları, bu bilgiyi temel alarak ve yaratıcı düşünme ve keşif yöntemlerini kullanarak tanımlanması zor olan tasarım sorunlarına çözümler bulmayı amaçlar. Bu süreçte güvenilir ve geçerli sonuçlar sağlamak için, kullanıcı deneyimi araştırmasının hem titizlik (araştırma planı ve sürecinin özenliliği) hem de alakalılık (sonuçların kullanışlılığı) kriterleri göz önünde bulundurularak yürütülmesi gerekmektedir. Ancak, ticari ortamların ihtiyaçları ve sınırlamaları göz önünde bulundurulduğunda, kullanıcı deneyimi araştırmacıları, bilimsel varsayımlardan ziyade pratik faydaya odaklanmaya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu durum kavramların pratikteki tanımlanma ve uygulama biçimlerini etkilemektedir. Dahası, COVID-19 nedeniyle kullanıcı deneyimi araştırmalarının uzaktan yürütülmesi, sahip olunan değerlerin yeniden ele alınmasına neden olmuştur. Bu nedenle, uzaktan çalışma bağlamında kullanıcı deneyimi alanına ilişkin ticari ortamı ve kullanıcı deneyimi araştırmacıların uygulama biçimlerini anlamak, bu tür araştırmaların sonuçlarının uygulamaya geçişini desteklemek için çok önemlidir. Bu çalışma, faydalı ve uygun kullanıcı deneyimi araştırması sonuçları elde etmek için stratejiler önermek amacıyla, kullanıcı deneyimi araştırma pratiklerinde titizlik ve alakalılık kavramlarını, sektör gerekliliklerini dikkate alarak anlamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, araştırma kalitesinin titizlik ve alakalılık ile ilgili kritik boyutlarına ilişkin kapsamlı bir literatür taraması yapılmış ve firmaların mevcut kullanıcı deneyimi araştırma uygulamalarını ortaya koymayı amaçlayan çoklu vaka çalışmaları yürütülmüştür. Bunların sonucunda hem pratik faydayı hem de bilimsel varsayımları göz önünde bulundurarak 'iyi araştırma' yürütmeye yönelik öneriler sunulmuştur. Bu çalışmanın sonucu olan UX Araştırmaları için Titizlik ve Alakalılık Modeli, kullanıcı deneyimi araştırmasında kaliteyi artırmak için stratejiler ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
User Experience (UX) research is an essential part of the design process that supports design activities by providing relevant user knowledge. Building on this knowledge, UX designers aim to find design solutions to ill-defined design problems by using creative thinking and exploration methods. To provide reliable and valid results in this process, UX research should be conducted in a scientific and structured way, addressing both rigour (meticulousness of the research plan and process) and relevance (usefulness of the outcomes). However, given the needs and limitations of the commercial settings, the practitioners need to focus on practical utility rather than scientific assumptions. This situation affects how rigour and relevance concepts are defined and implemented. Moreover, adopting remote ways of conducting UX research practices due to COVID-19 results in a reassessment of previous values. Therefore, understanding the commercial context and UX researchers' practices in remote settings is crucial in enhancing the transition from design research to practice. This study aims to investigate rigour and relevance in UX research to suggest strategies for achieving useful and appropriate outcomes by considering commercial context. To achieve that, a comprehensive literature review was conducted on the critical dimensions of research quality, and multiple-case study was carried out to illustrate firms' current UX research practices. As a result, recommendations on conducting 'good research', considering both practical utility and scientific assumptions, are presented. The outcome of this work, the Rigour and Relevance Model for UX Research, provides strategies and recommendations to improve the quality of UX research practices.