Çok katmanlı çelik sacların birleştirilebilirliğinin incelenmesi
Investigation of combinability of multilayer steel sheet
- Tez No: 783734
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ İLHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 63
Özet
Son zamanlarda daha güvenilir ve ses izolasyonu sağlanmış araçlar üretmek için çelik üretim işletmeleri yüksek mukavemetli çelikler ve çok katmanlı çelik saclar geliştirmişlerdir. Çok katmanlı çelik saclar, 0,75 mm kalınlığında iki sac levha ve 50 μm film kalınlığında bir yapıştırıcı ile birleştirilip elde edilmişlerdir. Bu çok katmanlı çelikler, araçların tavanında, tabanında, kaput parçalarında ve kapı saclarında sıklıkla kullanılmaktadır. Patentli bir ürün olup, otomotiv sektörünün yanında yatların üretiminde de kullanılmaktadır. Tez çalışmasında kullanılan bondal çelik yukarıda saymış olduğumuz çelik özelliklerine ilaveten ses izolasyonu olarak diğer alaşımlara göre öne çıkmaktadır. Yapılan birleştirme denemelerinde en uygun tekniklerin direnç nokta kaynağı ve perçin birleştirme olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Recently, steelmaking enterprises have developed high-strength steels and multi-layer steel sheets to produce more reliable and sound-insulated vehicles. Multilayer steel sheets are obtained by joining two sheet metal sheets with a thickness of 0.75 mm and an adhesive with a film thickness of 50 μm. These multi-layer steels are frequently used in the roof, floor, hood parts and door sheets of vehicles. It is a patented product and is used in the production of yachts as well as in the automotive industry. In addition to the steel properties we have mentioned above, the bondal steel used in the thesis stands out as sound insulation compared to other alloys. In the joining experiments, it was seen that the most suitable techniques were resistance spot welding and rivet joining.