'New Turkey's memory regime: July 15th as a memory figure
'Yenı̇ Türkı̇ye'nı̇n bellek rejı̇mı̇: Bı̇r hafıza fı̇gürü olarak 15 Temmuz
- Tez No: 797358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇIRAKMAN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişimi deneyimi üzerine oluşturulan anlatı ve kültürel bellek inşası sürecini incelemektedir. Olayın ardından, bu deneyimden yeni koşullar ortaya çıkmış ve yeni bir kurucu anlatı ve kültürel bellek inşası sürecine tanık olunmuştur. Bu tez, AKP hükümetinin kendi siyasi bellek rejiminin en önemli hafıza figürünü inşa etmek için yukarıdan aşağıya hafıza oluşturma uygulamalarına başvurduğunu iddia etmektedir. Tezde belleğin kavramsallaştırılması, bu kavramın kolektif, kültürel ve politik boyutlarına dayanmaktadır. Tüm bu tartışma, anlatının kültürel bellek taşıyıcıları ve hafızalaştırma teknikleri üzerinden yürütülmektedir. Bunları keşfetmek için, bu anlatının kültürel bellek taşıyıcılarından biri olan Ankara 15 Temmuz Demokrasi Müzesi, nitel bir araştırma yapmak üzere alan olarak seçilmiştir. Tez, derin yorumsamacı yaklaşımı benimsemiştir. İktidarın yukarıdan aşağıya bellek inşası süreci ve bu süreçte kurulan anlatının içeriği, sosyo-tarihsel bağlamda, biçimsel/anlamsal açıdan değerlendirilerek yeniden yorumlanmıştır. Bu saha çalışmasının bulgularına göre, 15 Temmuz darbe girişimi etrafında kurulan anlatı, tüm hatırlattıkları ve unutturduklarıyla birlikte, hükümetin yukarıdan aşağıya inşa etmeye çalıştığı toplumsal-kültürel belleğin en önemli bellek figürü olarak inşa edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the narrative and cultural memory constructed around the experience of the coup attempt on July 15 in Turkey. Following the event, new conditions emerged from this experience, and a new founding narrative and cultural memory reconstruction process was witnessed. This thesis argues that the AKP government utilized top-down memory-making practices to construct the most significant memory figure of its political memory regime. In this thesis, the conceptualization of memory based on its collective, cultural, and political dimensions. This entire discussion has been conducted over cultural memory carriers and memorization techniques of the narrative. To explore them, one of the significant cultural memory carriers, the Ankara 15 July Democracy Museum, is chosen as a fieldsite to conduct a qualitative study. The thesis adopted the depth hermeneutics as its methodological approach. The top-down memory-building process of political power and the content of the narrative established in this process are reinterpreted by evaluating it in a formal/discursive sense in a socio-historical context. Based on the findings of this field study, it has been concluded that the narrative constructed around the July 15 coup attempt, along with all its reminders and omissions, is constructed as the most significant memory figure of the collective-cultural memory that the government is trying to construct through politicization of memory.