Co-Cr malzemelerin elektron ışın ergitme metodu ile üretiminde proses parametrelerinin belirlenmesi
Determination of process parameters for manufactured Co-Cr materials by electron beam melting method
- Tez No: 797357
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN UYMAZ SALAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Toz yataklı eklemeli imalat yöntemlerinden biri olan elektron ışını ile ergitme (EBM) yöntemi, yüksek ergitme kapasitesi için ihtiyaç duyulan enerjiyi üreten yüksek güçlü bir elektron ışını kullanır. Proses sırasında kullanılan üretim parametrelerinin optimum değerlerde olması, nihai parça mikroyapısının en az boşluk ve kusura sahip olmasını, aynı zamanda üstün mekanik özelliklerin elde edilmesini sağlar. Bu tez çalışmasında CoCr metal tozu kullanılarak EBM ile üretilecek nihai parçanın, minimum mikroyapı kusuruna sahip ve üstün mekanik özellikler sergilemesini sağlayacak olan elektron ışın gücü ve tarama hızı proses parametrelerinin optimum değerlerini belirlemek için bir sayısal yöntem önerilmiştir. Bu amaçla EBM süreci modellenerek elektron ışın gücü ve tarama hızı parametrelerinin farklı değerleri için simülasyonlar gerçekleştirilmiş ve istenilen kalitede parçaların üretilmesini sağlayacak ergiyik havuz sıcaklıkları belirlenmiştir. İstenilen ergiyik havuz sıcaklıklarını elde etmek için kullanılması gereken elektron ışın gücü ve tarama hızı parametreleri belirlenmiştir. Simülasyonlar sonucunda elde edilen proses parametre-ergiyik havuz sıcaklıkları grafik olarak sunulmuş ve aralarındaki matematiksel ilişkiler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Electron Beam Melting (EBM), which is one of the Powder Bed Fusion Additive Manufacturing methods, uses a high-power electron beam that produces the energy needed for high melting capacity. The optimum values of the process parameters used during the process ensure that the microstructure of the final part has the least voids and defects, as well as superior mechanical properties. In the thesis, a numerical method has been proposed to determine the optimum values of electron beam power and scanning velocity process parameters, which will ensure that the final part to be produced with EBM using CoCr metal powder has minimum defects and exhibits superior mechanical properties. For his purpose, the EBM process has been modelled, and simulations have been carried out for different values of electron beam power and scanning velocity parameters and the melt pool temperatures that will ensure the production of parts of the desired quality have been determined. Electron beam power and scanning velocity parameters that should be used to obtain the desired melt pool temperatures were determined. The process parameters and melt pool temperatures relationships obtained from the simulations were presented graphically and the mathematical relations between them were established.