France's intervention on Ivory Coast (2002-2011): A case of neo-colonialism
Fransa'nın Fildişi Sahili müdahalesi (2002-2011: Bir yeni sömürgecilik örneği
  1. Tez No: 797363
  2. Yazar: MOHAMED MAHFOUZ AKADIRY NZAMBA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ TUTKU AYDIN BEZİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son yarım asır, Fransa'nın, Françafrique'in vitrini ve yeni sömürgeci gücünün geri kalanı olarak gördüğü Fildişi Sahili'ne kalıcı ve çok yönlü müdahalelerine tanık oldu. Bu çalışamadan, Fransız müdahalesinin nedenlerini, doğasını ve sonuçlarını, neden toplumda Fransız karşıtı bir tepki yarattığını ve ülkedeki çatışmaların çözümüne gerçekten katkıda bulunup bulunmadığını araştırılmakta ve Fildişi Sahili-Fransa ilişkisinin nasıl yeniden şekillenebileceğini de sorgulamayı hedeflenmektedir. Bu amaçla, 2000 ve 2011 yılları arasında Fildişi Sahili'ndeki Fransız müdahalesi vakası Fransa'nın diğer müdahaleleriyle yer yer karşılaştırmalar da yapılarak çalışılmıştır. Bu tezde Fransa'nın Fildişi Sahili özelinde ama diğer Afrika ülkelirne genellenebilecek şekilde kendi ekonomik ve jeostratejik çıkarları adına ve kendi hakimiyetini sürdürme stratejisine uygun olarak eski sömürgelerine müdahale ettiğini savunulmaktadır. Fransa'nın Afrika'daki askeri çatışmaları çözmediği ya da dönüştürmediği gibi, Fransa'ya neokolonyal bağımlılığı perçinleyen ve bu ülkelerin demokratikleşmesine ve sürdürülebilir kalkınmasına da olumsuz yönde etki eden bir politika izlediği tespit edilmiştir. Fransız müdahalesinin uluslararası toplum tarafından onaylanmaması gerektiğini öneriyoruz. Bu sebeple, Afrika'daki çatışmalara Fransa'nın rolünin sert güç yerine yumuşak güçle sınırlandırılması ve gerekirse çok uluslu bir örgütün çatışamalara müdahale etmesinin daha yerinde olacağının altı çizilmektedir.
Özet (Çeviri)
A decade of crises has seen France's permanent and multifaceted interferences in the Ivory Coast, which it considers the showcase of Françafrique and the remainder of its neocolonial power. We want to investigate the causes, nature and consequences of French intervention, why it creates an anti-French backlash in society and whether it contributes to conflict resolution in the country. We will also explore how the Ivory Coast-France relationship can be reshaped. After conducting a case study of French intervention in the Ivory Coast between 2000 and 2011 and drawing comparisons from other French interventionisms, we have found that France interferes on behalf of its own economic and geostrategic interests under its strategy of maintaining domination in the former colonies. French intervention neither resolves nor transforms conflict nor contributes democratization and sustainable development of these countries, perpetuating neocolonial dependence on France. We suggest that the international community must not endorse French intervention. A multinational organization must intervene if necessary, and the French role in former colonies must be limited to soft power rather than hard power.