Bir esneklik biçimi olarak uzaktan çalışmanın refah bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of remote working as a form of flexibility in the context of wellbeing
- Tez No: 797375
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırmanın nihai amacı esnek çalışmanın çalışma refahı ile ilişkisini ortaya koymaktır. Araştırmada, esnek çalışmanın ve çalışan refahının kavramsal çerçevesi, tarihsel gelişimi, esnek çalışma ve çalışma refahını etkileyen faktörler ve iş yaşamındaki anlamı ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Esnek çalışma ve çalışma refahı ilişkisi bilgi iletişim teknolojilerini sıklıkla kullanan ve esnek çalışma uygulamalarına ulaşmada avantaj sağlayabilecek bilgi çalışanları bağlamında incelenmiştir. Ayrıca esnek çalışmaya ve çalışan refahına dair beklentiler açıklanmıştır. Bu araştırma hem esnek çalışmanın hem de refah anlayışının kavramsal çerçevesini detaylı şekilde ele aldığından literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırma esnek çalışmaya dair beklentileri ülkeler ve sektörler açısından derlemiştir ve ayrıca esnek çalışmanın yaygınlaşma dinamiklerini grafiklerle ayrıntılı ve anlaşılır şekilde sunmaya çalışmıştır. Ek olarak bu araştırmada esnek çalışmayı etkileyecek birden fazla unsura (psikolojik, sosyolojik, teknolojik) yer verilmiştir. Ele alınan konu bütüncül şekliyle değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırma yapılırken konu ile ilgili görgül araştırmaların bulguları derlenmeye ve betimlenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda araştırmada kullanılan yöntem literatür taramasıdır. Araştırma sonuçları çalışan refahı ve uzaktan çalışma arasında ilişkiye dair kesin ve geçerli sonuçlara ulaşamamıştır. Çünkü araştırma konusuyla ilgili literatürde eksiklikler hala mevcuttur ve esnek çalışmayı da çalışma refahını aynı anda etkileyen birden fazla faktör olması, bu faktörlerin yaş, cinsiyet, sektör, ülke, teknolojik gelişmişlik gibi başka değişkenlerden etkilenmesi kesin ve geçerli sonuçlara gidilmesini engellemektedir.
Özet (Çeviri)
The ultimate aim of the research is to reveal the relationship between flexible working and well-being. The research discusses the conceptual framework of flexible working and employee well-being, its historical development, the factors affecting flexible working and employee well-being and its meaning in working life. In addition, expectations for flexible working and employee well-being are explained. It is thought that this research will contribute to the literature as it deals with the conceptual framework of both flexible working and welfare understanding in detail. The research compiled the expectations for flexible working in terms of countries and sectors and tried to present the dynamics of the prevalence of flexible working straightforwardly and understandably with graphics. In addition, more than one factor (psychological, sociological, technological) that will affect flexible working has been included in this research. While conducting the research, the findings of empirical studies on the subject were compiled and described. In this context, the method used in the research is the literature review. The research results did not reach definitive and valid conclusions about the relationship between employee well-being and remote working. Because there are still deficiencies in the literature on the subject of the research, and the fact that there is more than one factor affecting flexible working at the same time and employee well-being, and these factors are affected by other variables such as age, gender, sector, country, technological development prevent reaching definite and valid conclusions.