An assessment on the link between maritime security and the marine environment
Deniz güvenliği ve deniz ortamı arasındaki bağlantı üzerine bir değerlendirme
- Tez No: 797428
- Danışmanlar: PROF. DR. XXX ADEMUNI-ODEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Deniz güvenliği, deniz ve deniz kullanıcılarının denetimini ve korunmasını ifade eden bir terimdir. Denizde her geçen gün artan tehditler, bu yıllarda deniz güvenliğine daha fazla önem verilmesinin nedenidir. Aynı zamanda bu tehditler deniz ortamını da olumsuz etkilemektedir. Sonuç olarak, konuyu ele almak amacıyla kabul edilmiş birçok uluslararası kanun bulunmaktadır. Bu tezin amacı, ortak tehditleri belirlemek ve deniz güvenliği ile deniz ortamı arasındaki bağlantıyı analiz etmek, bu iki terim arasında böyle bir bağlantı olup olmadığını ve birbirleriyle nasıl senkronize olduklarını belirlemektir. Diğer bir amaç ise deniz güvenliğinin deniz ortamını nasıl koruduğunu belirlemektir. Bu çalışma için bir başka önem de, bu ikisi arasındaki bağlantıyı keşfetmeye yönelik çok fazla girişimin olmamasıdır. Çünkü bu iki terim birbirinden farklı bir alanda yer alsa da, her iki alan da aynı tehditlerle karşı karşıya olduğu için bağlantılarının belirlenmesi önemlidir. Ayrıca, her ikisi de yalnızca geleneksel tehditler (terörizm, korsanlık vb.) tarafından değil, aynı zamanda ortaya çıkan yeni tehditler (iklim değişikliği) tarafından da tehdit edilmektedir. Bu çalışma için, yalnızca birincil kaynakların değil, ikincil kaynakların da analizini içeren ampirik yöntem uygulanmıştır. Şunlar gibi mevcut uluslararası yasalar: Uluslararası Denizde Can Güvenliği Sözleşmesi, 1974 (SOLAS Sözleşmesi), Denizde Seyrüsefere Karşı Yasa Dışı Eylemlerin Önlenmesine İlişkin Sözleşme, 1988 (SUA Sözleşmesi) ve Birleşik Deniz Hukuku Sözleşmesi, 1982 (BMDHS) aralarındaki bağlantıyı anlamak için incelenmiştir. Devletlerin uygulamaları, içtihatları vb. diğer kaynaklar da kapsamlı bir şekilde incelenmektedir. Bu çalışmanın bulgusu, deniz güvenliği ile deniz ortamı arasında gerçekten bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Bu çalışma ayrıca, hem deniz güvenliği hem de deniz ortamı üzerindeki tehditleri etkili bir şekilde azaltmak için bu iki alanda daha derin disiplinler arası araştırmalar yapılması gerektiğini önerebilir.
Özet (Çeviri)
Maritime security is a term that refers to the control and protection to the sea and sea users. The threats at sea which are increasing daily are the reasons why maritime security is being given more attention during these years. At the same time, these threats negatively affect the marine environment as well. As a result, there are many international laws adopted with the purpose of tackling the issue. The aim of this thesis is to determine the common threats and analyse the link between maritime security and the marine environment, hoping to determine whether such a link exists between these two terms and how do they synchronize with each other. Other aim is to determine how does maritime security provides protection to the marine environment. Another significance for this study is because there has not so many attempts to explore the link between these two. This is because even though these two terms are in a different area to each other, it is important to determine their link as both areas face the same threats. Additionally, both of them are threatened not only by traditional threats (terrorism, piracy, etc.), but also by emerging new threats (climate change). For this study, empirical qualitative method was applied that involved the analysis of not only primary sources, but secondary sources as well. The available international laws such as the: International Convention for the Safety of Life at Sea, 1974 (SOLAS Convention), Convention for the Suppression of Unlawful Acts against Maritime Navigation, 1988 (SUA Convention) and the United Convention of the Law of the Sea, 1982 (UNCLOS) are examined in order to understand the link between them. Other sources such as states' practices, case law, etc. are also being examined thoroughly. The finding of this study shows that there is indeed a link between maritime security and marine environment. This study may also suggest that there should be deeper cross-disciplinary research on these two areas in order to effectively mitigate the threats on both maritime security and the marine environment.